Arwa straciła wszystko. Jako wdowa nie ma wielu możliwości, dlatego dziewczyna wyrusza do eremitorium wdów. Gdy demony przeszłości docierają jednak do jej schronienia, Arwa decyduje się zaoferować swą pomoc cesarstwu. Krew Amrithi uważana jest za przeklętą, lecz to właśnie ona może stanowić rozwiązanie wszystkich problemów. Wdowa zostaje oddana pod skrzydła Zahira, księcia z nieprawego łoża, który postanawia poszukać odpowiedzi w krainie popiołu. Czy ich podróże do mitycznego świata zaowocują nadzieją na rzeczywistość pozbawioną rozlewu krwi?
Tasha Suri stała się jedną z moich ulubionych autorek za sprawą wyjątkowych, klimatycznych opowieści. Po lekturze porywającego Jaśminowego tronu nadszedł czas na zapoznanie się z kontynuacją Cesarstwa piasku. Byłam niezwykle zaintrygowana, jak potoczą się losy młodszej siostry Mehr. Kraina popiołu ukazuje waleczną Arwę i jej niełatwy los w świecie zdominowanym przez mężczyzn. Czy warto zapoznać się z tą opowieścią?
Tasha Suri posługuje się lirycznym, baśniowym językiem. Od jej historii nie sposób się oderwać - losy Arwy były przepełnione emocjami, folklorem i licznymi refleksjami. Mam wrażenie, iż elementy związane z magią i dziedzictwem Amrithi zostały lepiej podkreślone w drugim tomie - czytelnicy będą mogli dostrzec różnice dzielące dwie odmienne kultury w cesarstwie. Autorka spokojnie rozwija wydarzenia, aby następnie zaprezentować niespodziewane zwroty akcji i dynamiczne intrygi między najważniejszymi postaciami. Czytelnicy z pewnością będą śledzić losy ulubionych bohaterów z zapartym tchem!
Kraina popiołu poruszyła tematy związane z dziedzictwem, tożsamością, wolnością, kobiecością i możliwościami wyboru. Drugi tom rozwinął także refleksje dotyczące patriarchatu i losu kobiet, a jednocześnie pokazała opór niektórych jednostek wobec niesprawiedliwości i odtrącenia. Wyraźnie nakreślone zostały kultura cesarstwa oraz wierzenia mieszkańców - Arwa będzie musiała zmierzyć się z bolesną prawdą, którą każdy kwestionował i uważał za kłamstwo. Na uwagę zasługuje tytułowa kraina popiołu - umożliwiła ona zapoznanie się z rozterkami Arwy i Zahira, ale także poznanie ich dziedzictwa.
Bohaterowie okazali się wspaniale wykreowani. Arwa nie jest postacią, którą można z łatwością pokochać, lecz jej walka o możliwości wyboru dla kobiet i uratowanie rodziny była godna podziwu. Jej wytrwałość, odwaga i spryt niejeden raz uratowały bliskie osoby przed bolesnym końcem. Zahir okazał się towarzyszem przepełnionym ciekawością, dobrocią, ale także lojalnością - mężczyzna był gotowy na walkę i liczne poświęcenia w imię bezpieczeństwa Arwy czy poddanych cesarstwa. Ich relacja okazała się słodko-gorzka, choć świetnie nakreślona. Tasha Suri w niezwykle delikatny i spokojny sposób pokazała łączące ich uczucia.
Kraina popiołu to fenomenalna historia przedstawiająca walkę kobiet o możliwość wyboru, wolność i bezpieczeństwo. Tasha Suri w niezwykle barwny i liryczny sposób snuje opowieść młodej wdowy i odrzuconego przez rodzinę księcia, którzy zostaną zmuszeni do powstrzymania klątwy i nieszczęść obecnych w cesarstwie. Fani pierwszego tomu i czytelnicy poszukujący nietuzinkowej, magicznej powieści mogą śmiało sięgnąć po twórczość Tashy Suri. Czy jesteście gotowi wkroczyć do tytułowej krainy popiołu wraz z Arwą i Zahirem?
Ocena: 10/10
Krainę popiołu otrzymałam od Wydawnictwa Fabryka Słów. Bardzo dziękuję!
-współpraca reklamowa-
0 Komentarze