Mehr jest wyrzutkiem - jedyne, co ratuje ją przed krytyką, wygnaniem i śmiercią jest jej pochodzenie. Jako córka jednego z arystokratów obejmujących poważane stanowisko jest właściwie nietykalna. Niestety, gdy magiczne zdolności ze strony matki Amrithi wychodzą na jaw, Mehr staje się celem cesarza. Dziewczyna zostaje zmuszona do zawarcia związku małżeńskiego i opuszczenia jedynego znanego jej domu. Pozostawiona na pastwę losu, związana przyrzeczeniem i obowiązkiem wobec rodziny - czy Mehr może liczyć na szczęśliwe zakończenie?
Złocista oprawa mieniła się w słońcu, gdy wzięłam w dłonie wydane niedawno Cesarstwo piasku. Tasha Suri znana jest z tworzenia cudownych historii osadzonych w fantastycznych światach. Opowieść Mehr zapowiadała wyjątkową wędrówkę z naciskiem na kobiecą perspektywę, tajemniczą magię, ale także nietypową relację. Czy warto sięgnąć po najnowszą premierę Tashy Suri?
Tasha Suri opiera narrację na uczuciach głównej bohaterki i emocjach czytelników. Opowieść Mehr jest spokojna, choć wyjątkowo klimatyczna - oczarowuje pustynnym klimatem, ale także specyficzną dynamiką między postaciami. Stylistycznie jest to powieść bardzo dobrze napisana, przepełniona magią i kulturą Amrithi. Niezwykle przypadło mi do gustu rozwinięcie pochodzenia głównej bohaterki, nacisk na zróżnicowanie w społeczności cesarstwa, ale także wątek fabularny dotyczący zdolności typowych dla ludu Mehr. Tasha Suri buduje napięcie za sprawą dialogów czy konkretnych sytuacji - czytelnicy oczekujący gwałtownych i zaskakujących zwrotów akcji mogą się nieco zawieść. Lektura jest jednak pięknym doświadczeniem - szczególnie zakończenie wywołuje pozytywne wrażenie. Wydawnictwo zasługuje na ogromne brawa, jeśli chodzi o wydanie zawierające śliczne i nawiązujące do treści ilustracje.
Cesarstwo piasku przepełnione jest szczegółami, które odgrywają niezwykle ważną rolę w utworze. Tasha Suri wyraźnie podkreśla wpływy kultury i mitologii, a jednocześnie tworzy oryginalny obraz religii, władzy i intryg w świecie Mehr. Opowieść głównej bohaterki rozpoczyna się spokojnie, lecz z każdą kolejną stroną poznajemy jej perspektywę dokładniej. Autorka zwraca uwagę na rolę i pozycję kobiet w społeczności, prześladowanie Amrithi ze względu na ich zdolności i poglądy, nietypową relację i współpracę między Mehr i Amunem.
Bohaterowie zaskoczyli mnie swoją dojrzałością. Mehr należy do postaci, którym kibicowałam od samego początku - dziewczyna pragnęła uchronić rodzinę przed niebezpieczeństwem. Poświęciła się, aby zapewnić siostrze bezpieczeństwo i odwrócić uwagę cesarza, który pragnął zniszczyć każdego Amrithi. Mehr zaimponowała mi swoją rozwagą i sprytem, choć momentami postępowała dość irracjonalnie i pochopnie. Amun dopełniał jej charakter, a jednocześnie reprezentował chłodną determinację oraz opanowanie. Ich relacja, która opierała się na zaaranżowanym małżeństwie, okazała się jedną z najlepszych w utworze - mogłabym o nich czytać dniami i nocami!
Fenomenalna, ognista i porywająca. Cesarstwo piasku to jedna z tych powieści, które zagoszczą w sercach czytelników na długo. Opowieść Mehr zabiera do świata pełnego politycznych intryg, tajemniczej magii i gniewu bogów. Tasha Suri z niezwykłym wyczuciem opisuje wydarzenia rozgrywające się na kartach utworu, a jednocześnie tworzy wiarygodne i barwne portrety charakterów. Czytelnicy poszukujący emocjonalnej i jednocześnie spokojnej propozycji z gatunku fantastyki mogą śmiało sięgnąć po Cesarstwo piasku. Ta momentami osobista i pełna refleksji historia zabierze Was do świata pełnego snów, magii i marzeń!
Ocena: 10/10
Cesarstwo piasku otrzymałam od Wydawnictwa Fabryka Słów. Bardzo dziękuję!
0 Komentarze