Masz na imię Camille | Agnieszka Stabro

Brak zrozumienia.

Camille Claudel od najmłodszych lat pragnęła rzeźbić. Dopingowana przez ojca, a karcona przez matkę, dziewczyna ostatecznie trafiła do Paryża, gdzie zaczęła pobierać naukę. Wkrótce Camille stała się jedną z najbardziej obiecujących, co przyciągnęło uwagę artystów całego miasta. Poznanie Rodina i płomienny romans z mężczyzną zapoczątkowały najpiękniejszy okres w życiu kobiety. Niestety, wkrótce Camille zaczęła być jednak wytykana palcami, a liczne rzeźby, które tworzyła, nie przynosiły pozytywnych opinii. Kobieta ubezwłasnowolniona przez własną rodzinę i zamknięta w szpitalu psychiatrycznym spędziła tam ostatnie lata życia bez możliwości dalszego tworzenia i doznawania szczęścia. Czy tak naprawdę wyglądało życie znanej francuskiej rzeźbiarki? 

Masz na imię Camille to biografia francuskiej rzeźbiarki, Camille Claudel, której autorką jest Agnieszka Stabro. Wykorzystując nieliczne fotografie i listy, które zostawiła po sobie artystka, autorka ukazuje czytelnikowi świat pełen przepychu, rywalizacji i piękna, który jednakże posiadał również ciemną stronę. Jak wyglądało życie Camille?

Agnieszka Stabro ma bardzo lekki język. książka jest napisana w formie listu skierowanego do tytułowej Camille Claudel, której autorka zadaje liczne pytania i opisuje prawdopodobny wygląd jej  życia. W lekturze pojawiają się zdjęcia oraz urywki listów, które rzeźbiarka pisała. Niektóre rozdziały były niestety oparte jedynie na przypuszczeniach i czytelnik nie ma stuprocentowej pewności, czy dane wydarzenie naprawdę miało miejsce. Biografia jest podzielona na trzy części - pierwsze opisuje dzieciństwo oraz dorosłe życie artystki, następne dwie ukazują jej problemy ze zdrowiem i pobyt w szpitalu wbrew własnej woli.

Pierwsze skrzypce gra w tym utworze Camille Claudel, której osobowość przedstawiana jest przez cały utwór. Czytelnik ma możliwość poznać charakter kobiety, ale także doświadczyć radości i cierpienia, którego doznała. Pojawia się również Rodin i rodzina rzeźbiarki, lecz są oni drugoplanowi i ich życie nie jest tak dokładnie przedstawione.

Masz na imię Camille to ciekawy portret Camille Claudel, ale również interesujące spojrzenie na francuskie środowisko i pozycję kobiet w tamtych czasach. Agnieszka Stabro zabiera czytelnika w podróż po malowniczych zakątkach Francji i snuje przypuszczenia o prawdopodobnych wydarzeniach, które miały miejsce w życiu rzeźbiarki. Czy tak wyglądało twoje życie, droga Camille?

Ocena: 7/10

Masz na imię Camille otrzymałam od Wydawnictwa MG. Bardzo dziękuję!

Prześlij komentarz

1 Komentarze