Towarzystwo Aleksandryjskie nie otwiera swoich bram dla każdego. Sześć wybitnie uzdolnionych osób walczyło o możliwość dołączenia do tej imponującej organizacji. Niespodziewane wydarzenia niszczą jednak spokój i porządek towarzyszący nauce i badaniom. Teraz pozostało już tylko pięciu adeptów. Niektórzy wytrwale dążą do osiągnięcia sukcesu, a inni nie potrafią zapomnieć o tajemniczym zniknęciu Libby Rhodes...
Towarzystwo Aleksandryjskie powraca! The Atlas Paradox to drugi tom świetnie przyjętej serii Olivie Blake. The Atlas Six potrafiło zafascynować mrocznym klimatem oraz trafnymi spostrzeżeniami. Nie potrafiłam doczekać się powrotu do magicznego świata wyjątkowych bohaterów! Libby, Nico, Callum, Parisa, Reina i Tristan pragną dołączyć do organizacji i zdobyć tajemną wiedzę. Kto jednak przetrwa w obliczu zaciętej rywalizacji i poświęcenia wszystkiego, co dla nich ważne?
Olivie Blake posługuje się dość obrazowym stylem, który zawiera ogromną ilość szczegółów. Liczne i długie opisy znacząco spowolniły akcję utworu, dlatego nie potrafiłam wciągnąć się w przygody najważniejszych bohaterów. Mam wrażenie, iż drugi tom skupił się na rozważaniach filozoficznych i niepotrzebnych refleksjach, które nie wpłynęły na rozwój fabularny. Szkoda, gdyż uwzględnienie dynamicznych zwrotów akcji czy intrygujących wydarzeń pomogłoby tej historii.
The Atlas Paradox to kontynuacja utrzymana w podobnym do pierwszego tomu stylu. Czytelnicy oczekujący większej ilości zaskakujących odkryć mogą poczuć zawód, gdyż autorka postawiła na kunsztowne opisy, zawiłe dialogi i dość spokojną narrację. Ukazanie różnorodnych perspektyw umożliwiło dostrzeżenie planów bohaterów - bardzo przypadło mi do gustu dokładne poprowadzenie historii każdej postaci. Poszczególne badania czy przemyślenia momentami potrafiły zafascynować, choć autorka często wykorzystywała powtarzalne aspekty w wielu rozdziałach. Dopiero zakończenie utworu doprowadziło do intrygujących wydarzeń, dlatego czytelnicy z pewnością będą czekać z niecierpliwością na kolejny tom serii!
Bohaterowie okazali się najbardziej dopracowanym elementem w drugim tomie. Olivie Blake stworzyła intrygujące rysy psychologiczne, lecz nie zdradziła wszystkich informacji w pierwszych rozdziałach. Rozwój niektórych osobowości czy ich zachowanie z czasem potrafiło zirytować, lecz nie potrafiłam oderwać się od próby odkrycia planów czy motywów najważniejszych postaci. Ich skomplikowane relacje międzyludzkie bardzo często wpływały na różnorodne sytuacje - Olivie Blake świetnie poradziła sobie z nakreśleniem ludzkich odruchów, emocji czy uczuć!
The Atlas Paradox okazało się lekturą niezwykle przekombinowaną i zawiłą. Olivie Blake ostatecznie nie zdołała utrzymać w pełni mojego zainteresowania, choć wykorzystała barwne charaktery, powolną akcję i filozoficzne refleksje związane z nauką, moralnością, ludzkością czy światem. Czytelnicy poszukujący wymagającej lektury wraz z fanami pierwszego tomu mogą spróbować szczęścia z kontynuacją o adeptach ubiegających się o przyjęcie do sławnego Towarzystwa Aleksandryjskiego. Jak zakończy się ich rywalizacja?
Ocena: 5/10
The Atlas Paradox otrzymałam od Wydawnictwa You&Ya. Bardzo dziękuję!
-współpraca reklamowa-
0 Komentarze