Wróć, jeśli masz odwagę | Estelle Maskame

Czy MacKenzie wróci na czas?


MacKenzie Rivers wydaje się być nastolatką bez problemów. Ukrywa jednak rodzinną tragedię i strach, który zamieszkał w jej sercu. Od długiego czasu dziewczyna unika konfrontacji z bliźniakami Hunter z różnych powodów. Jaden nie potrafi jednak zrozumieć, dlaczego wszyscy traktują go inaczej. Nie żartuje już ze znajomymi, nie chodzi na imprezy, nie rozumie nagłej rozłąki z ukochaną. MacKenzie postanawia spróbować zrozumieć żałobę Hunterów i ponownie zbliżyć się do nich, lecz czy będzie potrafiła to zrobić, jeśli nadal nie zapomniała o własnej tragedii?

Wróć, jeśli masz odwagę to najnowsza książka Estelle Maskame. Po lekturze Czy wspomniałam, że Cię kocham? pragnęłam sięgnąć po następne książki tej autorki, aby ponownie wkroczyć do świata pełnego problemów i niełatwych wyborów. Czy jednak autorka zachwyciła mnie w stu procentach?

Sporą zaletą tej powieści jest język, dzięki któremu powieść można przeczytać bardzo szybko. Estelle Maskame opisuje historię MacKenzie z lekkością. Niestety, nie wszystkie rozdziały są ciekawe. Wiele z nich opisuje nic nie wnoszące do lektury sytuacje, które jedynie potrafią zanudzić czytelnika. Autorka ma tendencję do odchodzenia od głównej myśli utworu i omawiania wielokrotnie tego samego tematu. Żałoba jest w tym utworze bardzo często poruszana, lecz nie jest ukazana w wyrazisty sposób - bohaterka wspomina o niej mimochodem bez żadnych emocji.

Straszliwie zawiodłam się na historii MacKenzie. Autorka rozwinęła wiele wątków, lecz potraktowała je po macoszemu. Problemy w rodzinie głównej bohaterki czy żałoba Hunterów nie były przedstawione w interesujący sposób. Autorka nie trafia do serca czytelnika, lecz zarzuca swobodnie szablonowymi stwierdzeniami dotyczącymi młodzieńczych dylematów. Alkoholizm, śmierć, żałoba, wyrzuty sumienia, brak przyjaciół, nachalny chłopak i pragnienie bliskości to motywy, które będą przewijały się przez cały utwór, lecz nie będą one rozwinięte szczegółowo. Zakończenie również nie jest zachwycające - było straszliwie nierealistyczne.

Największym mankamentem tej powieści są zdecydowanie bohaterowie. MacKenzie irytowała mnie co chwilę i było to głównie spowodowane jej zachowaniem oraz charakterem. Dziewczyna infantylnie podchodziła do wielu problemów, a po chwili rozważań nad jednym z nich, postanawiała po prostu od niego uciec. Nie do końca byłam zadowolona z wykreowania pobocznych postaci. Jaden nie zdobył mojej sympatii, lecz również przyjaciele MacKenzie nie byli dokładnie ukazani.

Wróć, jeśli masz odwagę to powieść pełna mankamentów, która niestety nie potrafiła mnie zachwycić. Temat żałoby jest niełatwy do ukazania i potrzeba naprawdę wiele emocji, aby poruszyć czytelnika. Niestety, Estelle Maskame ich zabrakło, a lektura wiele przez to straciła. Historia MacKenzie jest momentami nierealistyczna, schematyczna i niezbyt ciekawie poprowadzona, lecz zainteresowani poruszanym w tej książce zagadnieniem, mogą dać szansę powieści i po nią sięgnąć. Ja jednak stanowczo odradzam.

Ocena: 2/10

Wróć, jeśli masz odwagę otrzymałam od Wydawnictwa Feeria. Bardzo dziękuję!

Weronika Z.

Serwus! Nazywam się Weronika i jestem autorką Paradise with Books. Będzie mi niezmiernie miło Cię tu gościć!

2 komentarze:

  1. Rezygnuję z tej powieści.

    OdpowiedzUsuń
  2. Szkoda, że książka okazała się słaba. Może za jakiś czas dam jej jednak szansę, ale już mnie ona nie kusi tak jak wcześniej. ;)

    OdpowiedzUsuń