Violeta | Isabel Allende

Bogactwo i nędza.



1920 rok. Violeta przychodzi na świat, który zaczyna zmagać się z różnorodnymi problemami. Grypa hiszpanka nawiedziła Chile, a skutki Wielkiej Wojny wciąż wpływają na społeczne nastroje. Dziewczynka wraz ze swoją rodziną będzie zmuszona zrobić wszystko, aby przetrwać w tych wymagających czasach. Przeprowadzka otwiera przed nią słodko-gorzki świat, który pozwoli jej dorosnąć. Marzenia, obawy, nadzieje - jak potoczą się losy Violety?

Twórczość Isabel Allende zachwyciÅ‚a czytelników z caÅ‚ego Å›wiata. Jako wielka fanka adaptacji Domu Dusz postanowiÅ‚am szybko nadrobić zalegÅ‚oÅ›ci z literackimi utworami autorki. DÅ‚ugi pÅ‚atek morza niekoniecznie mnie zachwyciÅ‚, lecz postanowiÅ‚am jeszcze raz spróbować szczęścia z lirycznym kunsztem Isabel Allende. Violeta obiecywaÅ‚a emocjonalnÄ… i nieÅ‚atwÄ… opowieść o sile kobiet, uprzedzeniach, spoÅ‚ecznych problemach i próbie uÅ‚ożenia życia w burzliwych czasach. Czy warto zapoznać siÄ™ z tym utworem?

Isabel Allende posługuje się lirycznym i niezwykle opisowym kunsztem, dlatego czytelnicy z łatwością wciągną się w akcję utworu. Powieść została podzielona na kilka części, które ujawniły najważniejsze wydarzenia dotyczące życia tytułowej bohaterki. Klimat potrafił zachwycić od pierwszych stron, a uwzględnienie historycznych faktów uwypukliło trudne wydarzenia rozgrywające się w Chile. Momentami akcja była jednak powolna i czułam się znużona powtarzalnymi sytuacjami, o których autorka wspomniała we wcześniejszych rozdziałach.

Violeta opisała niezwykle ważne tematy, choć autorka potraktowała po macoszemu niektóre z nich. Kameralny klimat z czasem zniknął, a czytelnicy pozostaną z dość powierzchownie nakreślonymi wydarzeniami. Isabel Allende często pomijała pewne elementy, aby następnie do nich powrócić, co wywołało niemały chaos narracyjny. Zabrakło lepiej poprowadzonej fabuły, która uwzględniłaby nie tylko codzienność Violety, ale także różnorodne problemy postaci. Autorka starała się przedstawić przemoc, trudną sytuację kobiet, feministyczne refleksje, problemy na tle społecznym i politycznym oraz skomplikowane relacje międzyludzkie. Większość tych motywów została jednak potraktowana po macoszemu i z czasem zapomniana przez Isabel Allende.

Bohaterowie okazali się najlepszym elementem utworu. Tytułowa postać została wykreowana w sposób realistyczny i niezwykle ludzki - czytelnicy będą mogli dostrzec jej młodzieńcze pragnienia, obawy dotyczące przyszłości, skrajne emocje i etap dorastania. Jednocześnie warto zauważyć, iż autorka fenomenalnie poradziła sobie z rysami psychologicznymi pozostałych bohaterów. Rodzina Violet oraz jej bliscy charakteryzowali się niezwykle ciekawymi osobowościami, a ich tajemnice były stopniowo odkrywane przez całą lekturę.

Violeta to intrygująca opowieść, o której można jednak szybko zapomnieć. Isabel Allende starała się ukazać ogromną ilość problemów społecznych, gospodarczych i politycznych, a jednocześnie stworzyć historię o zwyczajnej kobiecie wrzuconej do brutalnego i wymagającego świata. Myślę, iż fani twórczości autorki mogą śmiało sięgnąć po ten utwór, aby ponownie dać się oczarować lirycznemu kunsztowi. Jak potoczyły się losy Violet? Sprawdźcie sami!

Ocena: 5/10

Violetę otrzymałam od Wydawnictwa Marginesy. Bardzo dziękuję!
-współpraca reklamowa-


Prześlij komentarz

0 Komentarze