Opowieść o dwóch miastach | Charles Dickens

Walka o miłość.


Przeznaczenie kieruje Karola Darnaya do Wielkiej Brytanii. Młody arystokrata porzucił rodzinną Francję, aby odnaleźć cel i wolność na obczyźnie. Gdy jednak poznaje doktora Manette i jego córkę Lucie, wszystko się zmienia. Miłość stanie pod znakiem zapytania za sprawą Sydneya Cartona, zauroczonego córką doktora. Mężczyzna postanowi zawalczyć o jej serce, lecz nie będzie to łatwe starcie. Gdy serce stara się uzyskać właściwą odpowiedź, świat nie czeka - wkrótce nadejdzie czas brutalnych zmian i cierpienia...

Jedną z najbardziej popularnych i uwielbianych powieści Charlesa Dickensa jest właśnie Opowieść o dwóch miastach. Snułam domysły, jaka magia skrywa się na kartach tej historii. Postanowiłam ostatecznie sięgnąć po zachwalaną tytułową opowieść i przenieść się do klimatycznego świata intryg, miłości i rewolucji. Czy warto sięgnąć po ten klasyk?

Charles Dickens posługiwał się dość lirycznym i skomplikowanym językiem, który uniemożliwił łatwe wciągnięcie się w ten utwór. Po kilku rozdziałach można jednak z zafascynowaniem zauważyć, iż nie sposób oderwać się od przedstawianej opowieści. Na uwagę zasługuje mroczny i dość porywający klimat - obserwowanie wydarzeń rozgrywających się na ulicach Londynu czy Paryża sprawiło, iż z zapartym tchem śledziłam dalsze losy ulubionych postaci. Zakończenie potrafi złamać serce, choć autor zaoferował jednocześnie wnikliwe refleksje związane z życiem czy hierarchią wartości.

Opowieść o dwóch miastach ukazuje dramatyczne wydarzenia rozgrywające się we Francji i w Wielkiej Brytanii, lecz snuje także historię osób wrzuconych do tej brutalnej rzeczywistości. Z niezwykłą uwagą śledziłam kolejne ironiczne komentarze autora na temat wybranych sytuacji, politycznych intryg czy społecznych dylematów. Nie sposób opisać wszystkich motywów zaprezentowanych przez Charlesa Dickensa, lecz mogę jedynie wyznać, iż czytelnicy będą zachwyceni nietuzinkowymi rozwiązaniami pewnych zwrotów akcji. Jednym z najważniejszych elementów jest miłość - to właśnie relacje międzyludzkie doprowadziły do wielu zaskakujących refleksji w utworze, a jednocześnie zmusiły bohaterów do podjęcia niełatwych decyzji. Nie jest to jednak słodka przygoda - tortury, cierpienie, intrygi, moralne dylematy wpłynęły znacząco na całokształt i stworzyły pole do popisu dla Charlesa Dickensa, który w pełni wykorzystał swoje postaci i wrzucił je do pełnej niebezpieczeństwa codzienności.

Charles Dickens stworzył postaci o złożonych i różnorodnych rysach psychologicznych. Myślę, iż czytelnicy będą z fascynacją śledzić losy ulubionych bohaterów, a jednocześnie obserwować ich stopniową przemianę. Łamiące serce losy doktora Manetta, intrygujące zachowanie Sydneya Cartona, urocza osobowość panny Manette - to wszystko sprawiało, iż nie sposób oderwać się od utworu. Na uwagę zasługuje także intrygujące przedstawienie emocji czy uczuć postaci. Charles Dickens przeanalizował ich wątpliwości, nadzieje, radość i cierpienie, a następnie stworzył realistyczny obraz człowieczeństwa.

Opowieść o dwóch miastach to niezwykle wnikliwe, wielowątkowe studium człowieczeństwa, emocji, ale także miłości. Charles Dickens stworzył historię skomplikowaną, choć porywającą - nie sposób oderwać się od lirycznych, słodko-gorzkich rozdziałów opisujących losy ulubionych postaci. Czytelnicy poszukujący idealnej lektury na chłodne wieczory powinni śmiało zapoznać się z tym klasykiem. Czy jesteście gotowi udać się do Wielkiej Brytanii i Francji, aby zawalczyć o wolność i miłość?

Ocena: 10/10

Opowieść o dwóch miastach otrzymałam od Wydawnictwa Zysk i S-ka. Bardzo dziękuję!
-współpraca reklamowa-

Prześlij komentarz

0 Komentarze