PREMIERA 27 WRZEÅšNIA!
Wolne Stany w 1893 roku obiecywały wiele - wyzwalającą wolność, możliwość podejmowania licznych decyzji i bezpieczeństwo. David nie potrafi jednak dostrzec niczego poza przytłaczającą codziennością spędzaną w towarzystwie Dziadka. Dziedzic fortuny otrzymuje szansę na zawarcie udanego małżeństwa ze starszym wdowcem, lecz niespodziewana znajomość z czarującym pianistą stawia wszystkie jego pragnienia pod znakiem zapytania. Rok 1993 jest momentem rozwijającej się epidemii AIDS, która wpływa nie tylko na życie, ale również na relacje międzyludzkie wielu osób. Młody Hawajczyk powraca myślami do historii swojej rodziny, aby zrozumieć swoją tożsamość i dziedzictwo. Rok 2093 ukazuje tragiczne konsekwencje pojawiających się epidemii, które doprowadziły do opresyjnych totalitarnych rządów. Niebezpieczeństwo nie powstrzymuje Charlie przed pragnieniem zmiany, wolności i... odnalezienia swojego raju w rozgrywającym się na Ziemi piekle.
Hanya Yanagihara zdobyła ogromne uznanie za sprawą Małego życia. Nie miałam jeszcze okazji zapoznać się z popularną i polecaną historią, ale postanowiłam spróbować szczęścia z najnowszą powieścią autorki. Do raju obiecywało liryczną podróż przez czas i różnorodne wizje świata. Byłam bardzo podekscytowana perspektywą lektury. Czy Do raju rzeczywiście potrafi zachwycić i warto sięgnąć po ten tytuł?
Hanya Yanagihara ma dar przyciągania czytelników za pomocą kunsztu. Do raju może pochwalić się lirycznym i niezwykle obrazowym sposobem snucia narracji. Nie potrafiłam oderwać się od prezentowanych na kartach utworu losów, choć tematyka nie była łatwa. Powieść została podzielona na trzy odrębne części osadzone w innych stuleciach - te historie łączą bohaterowie, akcja i główne motywy. Nie jest to przyjemna lektura, gdyż autorka wykorzystała problematyczne i poruszające tematy, które zmuszą do refleksji. Zakończenie każdej historii jest otwarte - czytelnicy będą mogli zastanawiać się, jak wyglądały ostateczne decyzje bohaterów.
Mam wrażenie, iż Do raju pokazuje ogromną kreatywność i wyobraźnię autorki. Hanya Yanagihara starała się podkreślić, iż pewne problemy wciąż będą istnieć, pomimo przemijającego czasu. Niestety, nie każda część zachwyciła mnie w równym stopniu. Myślę, że jedną z najciekawszych okazała się ostatnia historia - osadzona w 2093 roku opowieść o życiu w opresyjnym, pozbawionym radości i wolności środowisku. Hanya Yanagihara w świetny sposób nakreśliła elementy związane z mroczną wizją przyszłości, w której ludzie muszą mierzyć się z licznymi zagrożeniami, ograniczeniami i brutalnymi czynnościami. Pierwsza część oczarowała mnie lirycznym sposobem ukazywania skomplikowanych międzyludzkich relacji w 1893 roku - wizja Ameryki z tego okresu okazała się dość intrygująca, choć zabrakło nacisku na odpowiednie tempo akcji. Niestety, najmniej zachwyciła mnie druga część powieści, która przedstawiła zawiłą historię rodziny pewnego Hawajczyka w 1993 roku. Myślę, że ilość wątków i motywów, które autorka pragnęła uwzględnić w tej obszernej powieści zniknęła pod wpływem ogromnej ilości powtarzalnych refleksji czy zupełnie niepotrzebnych przemyśleń. Czytelnicy z pewnością docenią jednak nacisk na relacje międzyludzkie, odkrywanie seksualności, skutki pandemii i licznych zaraz, problemy rodzinne czy wolność wyboru.
Hanya Yanagihara starała się w dość wyrazisty sposób nakreślić problematyczne sytuacje, z którymi próbowali poradzić sobie bohaterowie utworu. Każde stulecie ukazało nieco inne wersje tych samych bohaterów - ich zachowanie, pochodzenie, poglądy, marzenia, relacje czy przeszłość są zmienione, lecz można dostrzec pewne charakterystyczne elementy łączące ich na przestrzeni trzech części. Niestety, postacie były najmniej dopracowane - Hanya Yanagihara stworzyła irytujących, pozbawionych charakteru bohaterów, którzy momentami potrafili zaskoczyć dość wnikliwymi oraz kluczowymi przemyśleniami. Mam jednak wrażenie, iż elementy typowe dla epistolarnych utworów dodatkowo podkreśliły ten mankament w korespondencji postaci z trzeciej części.
Do raju to porywająca opowieść ukazująca różnorodne wizje Ameryki, losu ludzkości i skutków podejmowanych decyzji. Hanya Yanagihara w kreatywny i intrygujący sposób postanowiła stworzyć wielowątkową, obszerną opowieść o miłości, przyjaźni, rodzinie, wolności, zarazach, opresyjnych środowiskach, oczekiwaniach i traumatycznych sytuacjach. Myślę, że czytelnicy poszukujący wymagającej, choć świetnie napisanej lektury powinni dać szansę najnowszej premierze Hanyi Yanagihary. Czy jesteście gotowi poznać nieco inną Amerykę?
Ocena: 7/10
Do raju otrzymałam przedpremierowo od Wydawnictwa WAB. Bardzo dziękuję!
-współpraca reklamowa-
1 Komentarze
Będę miała tę książkę na oku. :)
OdpowiedzUsuń