Pandora | Susan Stokes-Chapman

Prawdziwa puszka Pandory.



Londyn, 1799 rok. Kiedyś życie Dory naznaczone było licznymi podróżami, spędzaniem czasu z rodzicami oraz rozwijaniem sklepu z antykami. Niestety, pewnego dnia dziewczyna zostaje sierotą i trafia pod skrzydła skąpego, okrutnego wuja. Miejsce, które kiedyś kochała staje się ponurym zabytkiem na mapie Londynu, a marzenia o przywróceniu świetności nazwisku jej rodziny znikają. Dora nie przestaje jednak rozwijać swoich zdolności - dziewczyna ciężko pracuje nad projektami jubilerskimi z nadzieją, że zachwycą przyszłych pracodawców. Wszystko zmienia się w momencie, gdy wuj otrzymuje upragniony ładunek...

Czy jesteście gotowi poznać kolejną historię nawiązującą do mitologii, choć osadzoną w 1799 roku? Susan Stokes-Chapman przedstawia Pandorę - opowieść o młodej dziewczynie pozbawionej rodziny, sławy i nadziei na przyszłość. Byłam podekscytowana wizją lektury i poznania sekretów tajemniczej wazy. Dora zostanie zmuszona do przeprowadzenia niemałego śledztwa - czy zdoła jednak rozwiązać tajemnice rodziny i uchronić się przed licznymi niebezpieczeństwami?

Susan Stokes-Chapman posługuje się dość specyficznym stylem. Rozdziały zawierają mnóstwo informacji dotyczących życia w Londynie na przełomie XVIII i XIX wieku czy pracy jubilerów, antykwariuszy i introligatorów. Niestety, mam wrażenie, iż momentami ilość takich szczegółów sprawiała, iż akcja znacząco spowalniała i zainteresowanie lekturą znikało. Zwieńczenie tej historii jest jednak satysfakcjonujące.

Pandora to powieść, po której spodziewałam się czegoś zupełnie innego. Susan Stokes-Chapman skupiła się w dużej mierze na relacjach międzyludzkich i sytuacji kobiet, a intryga z wazą i mitologia stanowią tło dla tych elementów. Czytelnicy mogą się spodziewać dość sztampowych rozwiązań w postaci konfliktu Dory z wujkiem czy schematycznego wątku romantycznego. Myślę jednak, iż wciąż warto zapoznać się z tą opowieścią - tajemnice wazy są niezwykle intrygujące.

Nie potrafiłam przywiązać się do postaci w tej powieści. Susan Stokes-Chapman w dużej mierze skupiła się jedynie na rzetelnym ukazaniu Dory, która występowała w lekturze najczęściej. Urzekły mnie nawiązania do jej marzeń i próby rozwoju talentu jubilerskiego. Odważna i słynąca z dobroci dziewczyna próbowała rozwiązać tajemnicę związaną z tajemniczą wazą. Niestety, pozostali bohaterowie okazali się straszliwie jednowymiarowi. Autorka często wykorzystywała znane schematy, aby stworzyć konkretną osobowość - przykładami mogą być groteskowy wujek czy służąca rodziny.

Pandora to historia przepełniona bogactwem szczegółów, ważnymi problemami, ale także elementami mitologii. Susan Stokes-Chapman postarała się stworzyć intrygującą historię, która jednak nie pozostanie w Waszych na dłużej. Mam jednak wrażenie, iż opowieść Dory będzie idealną lekturą na wolne słoneczne popołudnie lub dość chłodny wieczór spędzony z filiżanką gorącej herbaty. Czy jesteście gotowi poznać tajemnice dotyczące wazy? Nie czekajcie dłużej!

Ocena: 6/10

Sprawdź inne nowości!

Pandorę otrzymałam od Księgarni TaniaKsiazka.pl. Bardzo dziękuję!
-współpraca reklamowa-


Prześlij komentarz

0 Komentarze