Ophelia uczy się życia!
Ophelia jest doskonale świadoma swoich pragnień, marzeń i zainteresowań. Ma cudowną grupę przyjaciół, zadbany ogród i wielkie serce. Dziewczyna z niecierpliwością czeka na ostatni bal, który - zgodnie z jej planami - ma być idealnym zwieńczeniem jej licealnych przygód. Wszyscy są podekscytowani nadchodzącym wydarzeniem. Ophelia coraz częściej zwraca uwagę na pewną uroczą dziewczynę, lecz jej zainteresowanie wywołuje lawinę pytań w sercu. Czy nastolatka znajdzie na nie upragnione odpowiedzi?
Racquel Marie to autorka, która zdobyła ogromny rozgłos za sprawę historii o Ophelii. Ophelia mimo wszystko to powieść poruszająca ważne problemy związane z pochodzeniem, orientacją seksualną, dorastaniem i relacjami międzyludzkimi. Byłam niezwykle podekscytowana perspektywą poznania grupy przyjaciół i poznania losów tytułowej bohaterki. Jak rozwinęła się ta licealna opowieść?
Racquel Marie posługuje się lekkim i przystępnym stylem, dzięki czemu można szybko przeczytać tę powieść. Autorka od pierwszych rozdziałów starała się przedstawić klimat utworu, lecz jednocześnie zaprezentować gamę postaci występujących w utworze. Ilość informacji o bohaterach okazała się jednak dość przytłaczająca. Niektóre rozdziały zawierały ważne problemy, które autorka pominęła na rzecz typowo młodzieżowych wątków. Szkoda, gdyż okazały się one dość schematyczne i powtarzalne.
Ophelia mimo wszystko to powieść niezwykle ważna. Racquel Marie przedstawiła bohaterów w realistyczny sposób - każdy z nich posiada indywidualną historię, tożsamość i osobowość, co niezwykle mnie ucieszyło. Żałuję jednak, iż w pewnym momencie historia nie skupiła się na narratorce, a na grupie jej przyjaciół. Czytelnicy mogą przygotować się na dramaty związane z balem maturalnym, zauroczeniami czy związkami, co okazało się w szerszej perspektywie mniej ekscytujące. Spodziewałam się większego nacisku na rozwinięcie wątków dotyczących odkrywania orientacji seksualnej, pochodzenia czy stawiania pewnych potrzebnych granic. W utworze obecne są także elementy związane z relacjami rodzinnymi, przyjaźniami oraz oczekiwaniami dotyczącymi dorosłości.
Racquel Marie stworzyła grupę przyjaciół, która nie zdołała zaskarbić mojej sympatii. Mam wrażenie, iż pomimo dość bogatej reprezentacji i zwrócenia uwagi na odmienne zainteresowania, potrzeby czy poglądy nastolatków, bohaterowie byli straszliwie jednowymiarowi. Brak komunikacji i dość infantylne konflikty w grupie dodatkowo podkreśliły ich dziecinne zachowanie. Myślę jednak, iż autorka dobrze nakreśliła poczucie zagubienia i niepewności nastolatków.
Ophelia mimo wszystko to powieść tak słodka i dramatyczna, iż czytelnik poczuje się przytłoczony ilością lukru skrywającego ważne tematy tej historii. Próba odkrycia odpowiedzi na nurtujące Ophelię pytania okazała się schematyczna i niedopracowana. Myślę jednak, iż czytelnicy gustujący w słodkich lekturach zawierających queerową reprezentację czy ważne problemy będą mogli śmiało sięgnąć po tę powieść. Czy jesteście gotowi poznać Ophelię oraz jej przyjaciół?
Ocena: 4/10
Sprawdź inne nowości!
Ophelię mimo wszystko otrzymałam od Księgarni TaniaKsiazka.pl. Bardzo dziękuję!
-współpraca reklamowa-
0 Komentarze