Życie każdego jest odmienne i tym samym wyjątkowe. Jedno wspomnienie może wyglądać inaczej za pięć, dziesięć, piętnaście czy dwadzieścia lat. Bernardine Evaristo cofa się w czasie, aby przedstawić czytelnikom przeszłość i wybrane fragmenty życia. Jak wyglądało dzieciństwo autorki? Czy dorastanie oraz związki międzyludzkie wpłynęły w dużej mierze na jej twórczość? Jak wygląda etap tworzenia u Bernardine Evaristo?
Bernardine Evaristo prezentuje czytelnikom swoją życiową podróż. Manifest to spisane wspomnienia jej dzieciństwa, etapu dorastania, kariery autorki, ale także wyjątkowych wspomnień, które wpłynęły na ostateczny wygląd jej twórczości. Byłam niezwykle zaintrygowana, co Bernardine Evaristo ma do przekazania. Czy Manifest zdołał mnie oczarować i wprowadzić w arkana pisania?
Utwór został podzielony na siedem rozdziałów, które prezentują wybrane fragmenty życia autorki. Bernardine Evaristo opisuje swoje życie niczym powieść - z wnikliwością zanurza się w odmętach wspomnień, aby drobiazgowo zaprezentować wygląd poszczególnych scen z przeszłości. W trakcie lektury czytelnik z pewnością nie będzie mógł uwierzyć w pewne sytuacje, które wydarzyły się w przeszłości - obecny jest silny rasizm, toksyczne uprzedzenia czy inne problematyczne tematy. Książka zawiera także kilka zdjęć z prywatnych zbiorów autorki, które pokazują jej rodzinę, przyjaciół czy najważniejsze chwile.
Spodziewałam się, że Manifest w dużej mierze zaprezentuje warsztat oraz Bernardine Evaristo jako autorkę. Niestety, niektórzy mogą się zawieść, gdyż nawiązania do utworów i czynności pisania są nieliczne. Autorka opisuje natomiast całe swoje życie i wskazuje wybrane elementy, które w dużej mierze wpłynęły na jej charakter oraz podejmowane decyzje. W Manifeście wskazuje wielokrotnie Londyn jako ważne miejsce, porusza tematy dotyczące odkrywania seksualności oraz tożsamości, nakreśla burzliwe związki, życie rodzinne oraz refleksje dotyczące zmieniającego się świata. Autorka w pewnych momentach pozwala sobie na uszczypliwość czy ironię związaną z pewnymi sytuacjami, lecz ostatecznie przechodzi płynnie przez kolejne etapy swojej egzystencji, aby przynieść czytelnikom nadzieję i przypomnienie dotyczące życia. Szkoda jedynie, iż takie wnioski pojawiły się na ostatnich kartach utworu - zabrakło mi większego nacisku na wspomnienia autorki związane z pisaniem oraz jej doświadczeniem z tworzenia własnych powieści.
Manifest to cudowny portret życia, dorastania oraz wyborów dokonanych przez człowieka. Bernardine Evaristo ze wzruszającą szczerością opisuje wszelkie radosne chwile, bolesne i tragiczne momenty, niesprawiedliwe traktowanie czy zmieniające się czasy. Myślę, że ten utwór stanie się wyjątkową lekturą dla czytelników wielbiących dzieła autorki, ale także dla tych, którzy dopiero pragną zapoznać się z jej twórczością. Czy jesteście gotowi poznać życiową drogę Bernardine Evaristo?
Ocena: 7/10
Manifest otrzymałam od Wydawnictwa Poznańskie. Bardzo dziękuję!
-współpraca reklamowa-
0 Komentarze