Każdy może być wyjątkowy.
Michael od dzieciństwa dostrzega pewne sygnały. Nie jest, jak pozostali chłopcy. Jego ojciec nie poszukuje z nim kontaktu. Woli inne zabawki, a jego poziom wrażliwości emocjonalnej wydaje się być odmienny. Chłopiec dorastając jako syn imigrantów z różnych kultur nie dostrzega początkowo problemów związanych z dorastaniem oraz uprzedzeniami ludzi. Gdy jednak zaczyna walczyć o możliwość wyboru, swoją tożsamość oraz to, co kocha najbardziej, świat rzuca mu kłody pod nogi...
O nadchodzącej książce Deana Atty było bardzo głośno na całym świecie. Czarny flaming w nowatorski sposób miał poruszyć ważne problemy związane z dorastaniem, przynależnością, tożsamością oraz akceptacją. Byłam bardzo zaintrygowana historią młodego Michaela. Czarny Flaming obiecywał wiele, lecz pozostaje pytanie - czy udało się spełnić wszystkie oczekiwania wobec tej opowieści?
Dean Atta wykorzystał nietypową formę, aby ukazać historię Michaela. Książka jest napisana białym wierszem, który w liryczny i bardzo delikatny sposób nakreśla problemy Michaela oraz kluczowe kwestie dotyczące dorastania. W utworze pojawiają się także ilustracje, wiadomości SMS czy fragmenty z dziennika, które pozwolą na lepsze zapoznanie się z opowieścią i uczuciami głównego bohatera. Przyznam szczerze, że taki sposób narracji dodał tej opowieści głębi oraz wyjątkowego klimatu.
Czarny Flaming to opowieść nie tylko o nastolatku poszukującym odpowiedzi, ale także o świecie przepełnionym toksycznymi i problematycznymi elementami. W utworze pojawiają się kwestie rasizmu i homofobii, które dotykają także głównego bohatera. Od dzieciństwa społeczeństwo stara się zamknąć dzieci w ramach pewnych przekonań, które są typowe dla danej płci. Chłopiec próbuje jednak tego uniknąć. W historii ważnymi elementami są poszukiwanie orientacji seksualnej, pierwszy kontakt ze społecznością drag queen, ale także zauroczenia, miłość, przyjaźń czy rodzina. Dean Atta podkreśla ważne przemyślenia dotyczące wędrówki Michaela, który styka się z różnymi opiniami oraz refleksjami dotyczącymi różnorodnych kwestii poruszanych w utworze.
Mam wrażenie, że autor nie poświęcił dużo czasu na wykreowanie bohaterów. Czytelnicy będą mogli wyraźnie dostrzec pragnienia Michaela, jego walkę o marzenia i tożsamość, ale także próbę rozwiązania dość zwyczajnych nastoletnich problemów. Zabrakło mi jednak większego nacisku na warstwę emocjonalną otaczającą Michaela - autor w dużej mierze pominął kwestię refleksji bohatera, a zamiast tego skupił się raczej na kluczowych elementach i wątkach opisywanych w utworze.
Czarny Flaming to wyjątkowa i wzruszająca historia o pokonywaniu uprzedzeń oraz własnych wątpliwości. Michael dorasta i dostrzega krzywdzące stereotypy otaczające cały świat, lecz jednocześnie staje dumnie do walki o własną tożsamość. Dean Atta w przepiękny sposób opisuje wędrówkę młodego chłopca - dla czytelników poszukujących nowych form i lirycznych treści ten utwór będzie fenomenalnym wyborem. Czy jesteście gotowi dołączyć do Michaela i zrozumieć świat?
Ocena: 8/10
Czarnego Flaminga otrzymałam od Wydawnictwa Prószyński Young. Bardzo dziękuję!
-współpraca reklamowa-
0 Komentarze