Zatrać się w codziennym świecie przepełnionym zwyczajnymi sprawami. Macierzyństwo, pierwsze relacje, trudne związki, rozwój kinematografii, literatura oraz jej zmieniające się oblicze, feminizm, próba odkrycia własnego powołania, magia pisania. Czy to wszystko jest ważne? A może wcale nie powinniśmy przejmować się problemami współczesnego świata?
Elena Ferrante to autorka, której tożsamość jest dla każdego ogromną tajemnicą. Każdy jednak z przyjemnością zatraca się w lekturze jej książek. Nadszedł czas na poznanie Eleny Ferrante z nieco innej, bardziej osobistej i prywatnej strony. Przygodne rozważania to zbiór esejów opisujących doświadczenia związane z postępującym światem, zmieniającym się podejściem do literatury, kobiecą perspektywą oraz aktualnymi tematami poruszanymi w kręgach towarzyskich. Czy lektura spostrzeżeń autorki okazała się cudownym przeżyciem?
Zbiór przedstawia ponad pięćdziesiąt esejów napisanych przez Elenę Ferrante. Autorka porusza różnorodne tematy, a zarazem prezentuje własne doświadczenia i osobiste przemyślenia dotyczące świata, relacji międzyludzkich, pisania czy podejścia do literatury. Przyznam szczerze, że niektóre z nich okazały się dla mnie sporym zawodem - wybrane eseje wydawały się niedopracowane, urywały przewodnią myśl i pozostawiały czytelników bez właściwych odpowiedzi czy refleksji. Takich prac było jednak niewiele, co bardzo mnie ucieszyło. Z pewnością każdy czytelnik znajdzie ten jeden wyjątkowy esej, który trafi do serca od pierwszego słowa.
Przyznam szczerze, iż eseje Eleny Ferrante zachwycą nawet największych koneserów pełnych refleksji prac. Autorka z urzekającą prostotą i delikatnością porusza pewne zagadnienia, lecz nie obawia się przeciwstawić pewnym poglądom czy opiniom. W odpowiednich momentach wymierza ironiczne spojrzenie w stronę niesprawiedliwości, seksizmu czy braku empatii, a jednocześnie z zachwycającą brutalnością opowiada o niewłaściwych postawach społeczeństw w ważnych momentach. Niektóre z esejów nie potrafią jednak zachwycić głębią - tematyka wydaje się potraktowana po macoszemu i brakuje jej ostatecznego zwieńczenia rozważań. Istnieją również takie krótkie formy, które od razu trafią jednak do serca. Przyjemność nauki, Matki, Przymus pisania oraz Kobiety, które piszą zachwyciły mnie celnymi uwagami oraz nieco odmiennym potraktowaniem tematów, które są ważne i stale poruszane na świecie.
Przygodne rozważania to niezwykle intymne spojrzenie na literaturę, perspektywę i świat. Elena Ferrante wnikliwie analizuje wybrane zagadnienia i tematy, a jednocześnie zaskakuje momentami ironicznym podejściem i empatią. Zbiór esejów być może nie zachwyci każdego, lecz z pewnością skłoni do licznych refleksji. Przemyślenia dotyczące pisania, rodzicielstwa, ekologii, historii czy podejścia mężczyzn do literatury pisanej przez kobiety okazały się cudownie świeże i ważne, przepełnione kontrastami i mądrością. Z pewnością warto zanurzyć się na moment w lekturze tego utworu i pozwolić sobie na chwilę dla siebie!
Ocena: 7/10
Przygodne rozważania otrzymałam od Wydawnictwa Sonia Draga. Bardzo dziękuję!
0 Komentarze