Córka strażnika ognia | Angeline Boulley

Stań się Anishinaabe kwe.



Daunis Fontaine należy do dwóch odmiennych światów - Amerykańskiego snu i plemienia Odżibwejów. Dziewczyna czuje, iż w rzeczywistości nigdy nie zostanie zaakceptowana w żadnym z nich. Jej marzenia o wyjeździe na studia są zniweczone przez dwa nieszczęśliwe wypadki. Daunis obiecuje zostać przy rodzinie i wspierać ją w trudnych chwilach. Niestety, nadchodzi kolejny cios - jej najlepsza przyjaciółka zostaje zamordowana. Daunis zostaje wplątana w niebezpieczne śledztwo, które musi rozwiązać, aby powstrzymać narastające nieszczęścia...

Historia z naciskiem na podchodzenie, kulturę, tradycje i odkrywanie własnej drogi? Angeline Boulley w swojej debiutanckiej powieści zaprasza do świata Daunis Fontaine, która będzie musiała zawalczyć nie tylko o swoją rodzinę i siebie, ale także o przyszłość plemienia i najbliższych. Tragedie rzucają cień na tajemnice skrywane przez mieszkańców miasta. Czy tytułowej córce strażnika ognia uda się pokonać przeciwności losu oraz sekrety, aby dotrzeć do prawdy?

Przyznam szczerze, że nie spodziewałam się tak przejmującej historii ze strony Angeline Boulley. Autorka spokojnie rozwija akcję i tworzy interesującą opowieść, której narratorką jest Daunis Fontaine. Powieść podzielona jest na cztery kluczowe części - każda z nich odkrywa przed czytelnikami kolejne tajemnice i skupia się na ważnym wydarzeniu związanym z życiem głównej bohaterki. Klimat i nawiązanie do kultury indiańskiej zaskoczyło mnie bardzo pozytywnie. Mam wrażenie, iż tradycje plemienia Odżibwejów uczyniły opowieść Daunis osobistą wędrówką do świata zrozumienia i ukojenia. Główna bohaterka żyje jednak między amerykańskim światem pełnym bogactwa i przywilejów a ciepłą i silną społecznością indiańskiego plemienia z tragiczną przeszłością w tle. Myślę, że połączenie młodzieżowych wątków z elementem śledztwa okazało się strzałem w dziesiątkę - od lektury nie sposób się oderwać, a każde nowe odkrycie związane z przeszłością Daunis i jej bliskich wywołuje jeszcze większe zaciekawienie. Warto pamiętać, iż jest to utwór poruszający ważne i bolesne tematy. Autorka nie obawia się opisać dokładnie przemocy, nadużyć, rasizmu czy używek.

Córka strażnika ognia to nie tylko walka z przeszłością, ale także zagrożeniami współczesnego świata. Śledztwo w sprawie zmodyfikowanego narkotyku wywołującego jeszcze większe skutki uboczne i zwiększające śmiertelność wśród młodzieży jest głównym wątkiem fabularnym, w który zamieszana zostaje Daunis. Nastolatka stara się połączyć fakty i współpracować z FBI, lecz niezwykle trudno jest znaleźć winnych pewnych zbrodni. Czytelnicy będą zachwyceni przedstawieniem relacji głównej bohaterki z innymi postaciami - są one zróżnicowane, niezwykle naturalne i ludzkie. Utwór nawiązuje do poszukiwania własnej drogi, siły kobiet, przemocy, śmierci, żałoby oraz innych niezwykle ważnych motywów. Jednocześnie Angeline Boulley nie zapomina o stworzeniu typowej młodzieżowej scenerii pełnej marzeń, licznych pasji, zauroczeń, konfliktów oraz klimatu dorastania.

Wykreowani przez Angeline Boulley bohaterowie niezwykle mnie zauroczyli - nie tylko siłą, ale także determinacją i gotowością do licznych poświęceń. Na uwagę zasługuje postawa osiemnastoletniej Daunis Fontaine, która straciła wiele i musi pogodzić się z nową rzeczywistością. Kolejne tajemnice i sekrety wychodzą na jaw, choć dziewczyna wciąż stara się rozwikłać przeszłość i znaleźć potrzebne odpowiedzi. Autorka tworzy zawiłe relacje międzyludzkie i wywołuje gamę skrajnych emocji za sprawą prezentowanych wydarzeń.

Córka strażnika ognia to krzyk rozpaczy i próba zrozumienia tego, co się wydarzyło. To opowieść o poszukiwaniu własnej drogi w świecie przepełnionym kategoriami oraz uprzedzeniami, które doprowadzają do tragicznych sytuacji. Angeline Boulley z niezwykłą czułością i zrozumieniem podchodzi do tematów związanych z pochodzeniem, kulturą czy żałobą, lecz nie zapomina o wyrażeniu gniewu, żalu i cierpienia nastolatki. Historia Daunis Fontaine to nie tylko świadectwo walki, wielkiej siły i determinacji - to także spowiedź prowadząca ku zrozumieniu i zaakceptowaniu świata takim, jaki naprawdę jest.

Ocena: 9/10

Sprawdź inne nowości!



Prześlij komentarz

0 Komentarze