Elle | Douglas Glover

Kobieca wersja Robinsona Crusoe w XVI wieku.



Kontrowersyjne i niemoralne zachowanie sprowadzają na Elle okrutny wyrok. Kobieta zostaje zesłana na pewną śmierć na bezludną Wyspę Demonów wraz z opiekunką i kochankiem. Los postanawia jednak odebrać jej towarzystwo, dlatego wkrótce Elle zostaje sama. Głód, przeszłość i marzenia łączą się w jedno i zabierają ją do świata niezwykle realnych wizji...

Douglas Glover zyskał ogromną popularność w Kanadzie za sprawą napisanych książek. Jego twórczość ostatecznie zawitała do Polski - Elle to wydana niedawno historia opisująca losy awanturniczki Marguerite de La Rocque de Roberval. Nie mogłam doczekać się lektury tej opowieści. Czy historia o buntowniczej i kontrowersyjnej kobiecie okazała się miłym zaskoczeniem?

Douglas Glover posługuje się specyficznym stylem, który nasączony jest wulgaryzmami, dosadnością i brutalnością. Autor od pierwszych stron tworzy chłodny i nieco wyrachowany klimat za sprawą dokładnych opisów dotyczących myśli głównej bohaterki. Narracja jest chaotyczna - książka została podzielona na części, które przedstawiają kolejne etapy przygody tytułowej postaci. Sprośne fragmenty i szczegółowe opisy w pewnym momencie zaczęły jednak męczyć - zabrakło nacisku na inne motywy, które urozmaiciłyby w dużej mierze tę opowieść.

Elle opisuje intrygującą historię związaną z Marguerite de La Rocque de Roberval, o której nie wiadomo wiele. Autor przeprowadził jednak bardzo dobre badania nad postacią historyczną i zaprezentował w utworze intrygujące informacje dotyczące jej losów. Douglas Glover połączył fikcję literacką z historycznymi faktami - myślę, że to jeden z najmocniejszych atutów tego utworu. Z niemałym zainteresowaniem śledziłam kolejne wydarzenia prezentowane na kartkach powieści. Główna bohaterka walczy z uprzedzeniami, samotnością, ale także samą sobą - to intymna i osobista opowieść o poszukiwaniu siebie w chwili zagrożenia i licznych niebezpieczeństw.

Zabrakło mi większego nacisku na postaci i ich charaktery. Mam wrażenie, iż Douglas Glover pragnął jedynie zwrócić uwagę na potrzeby fizyczne bohaterów, a zapomniał o aspekcie psychologicznym. Tytułowa Elle wywołała wiele kontrowersji za sprawą zachowania, poglądów czy przekonań, lecz jej zesłanie w pewnym sensie ofiaruje jej upragnioną wolność. Kobieta postępowała często w dziecinny, wręcz infantylny sposób - nie zastanawiała się nad konsekwencjami własnych działań.

Elle to specyficzna opowieść o życiu buntowniczej i butnej Marguerite de La Rocque de Roberval, która zapisała się na kartach historii. Douglas Glover eksperymentuje ze stylistyczną warstwą powieści, ale także fabularnymi elementami - w utworze pojawią się oniryczne motywy, a chaotyczna narracja wywołuje jedynie irytację. Historia popularnej awanturniczki może jednak zachwycić wielu. Czytelnicy poszukujący wymagającej, dosadnej i niekonwencjonalnej opowieści mogą być pozytywnie zaskoczeni utworem Douglasa Glovera. Czy jesteście gotowi wyruszyć wraz z Elle w nieznane?

Ocena: 4/10

Elle otrzymałam od Wydawnictwa WAB. Bardzo dziękuję!


Prześlij komentarz

2 Komentarze

  1. Myślałam, że książka wypadnie lepiej. Na razie nie planuje czytać.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Zawsze warto dać szansę - może będziesz zachwycona lekturą :)

      Usuń