Cały świat może być zniszczony za sprawą jednostki, która zamieszkiwała Ziemię od niepamiętnych lat - człowieka. Należy podporządkować się ustalonym zasadom i nie wyróżniać się na tle innych. Im przeciętniej, tym lepiej. Czy jednak warto tak żyć na dłuższą metę? Czy człowiek jest zdolny do porzucenia własnych marzeń, idei, poglądów, charakteru - w imię czego?
Ayn Rand wzbudzała i dalej wzbudza wiele emocji za sprawą napisanych książek. Oskarżana i krytykowana, zachwalana i uwielbiana - skrajne opinie są jedynie wskaźnikiem niezwykle intrygującej opowieści kryjącej się na kartach utworu. Atlas zbuntowany, roboczo zatytułowany Strajkiem, oszałamiał nie tylko pięknym wydaniem, ale także objętością. Byłam niezwykle ciekawa, co kryje się pod okładką tej histori...
Kunszt Ayn Rand jest intrygujący - utwór interesuje od pierwszych stron, a czytelnik pragnie dowiedzieć się, jak potoczy się dalsza historia. Sama tematyka napędza akcję - wywołuje wiele pytań, refleksji, ale także dostarcza delikatnych odpowiedzi. Autorka często bazowała na monologach bądź długich opisach, co momentami mogło jednak wywołać znużenie - szczególnie podążanie utartymi ścieżkami czy niepotrzebne powtarzanie pewnych informacji jedynie spowalniało całą historię. Autorka prezentuje pewnego rodzaju filozofię, której podstawy odkrywa z każdym kolejnym rozdziałem.
Atlas zbuntowany tworzy interesujący obraz upadku moralności, próby wykorzystania wszystkich dostępnych środków w celu osiągnięcia celu, porzucenia ludzkiego sumienia na rzecz materialności. Autorka z jednej strony mocno krytykuje pewne wartości, a z drugiej przeciwstawia je za pomocą zestawienia skrajnych poglądów. Czytelnicy będą mieli okazję dostrzec wiele wyraźnych i delikatnych nawiązań do współczesnych czasów. Historia to nie tylko przestroga przed zbytnim konsumpcjonizmem, skorumpowanym zachowaniem, ale także podążeniem z jednej skrajności w drugą. Ayn Rand nawiązuje także do motywów miłości, siły jednostki, intelektu, braku jakości danej pracy i innych interesujących elementów, które są prezentowane na przestrzeni ponad tysiąca stron.
Bohaterowie utworu w pewnym momencie stali się jednowymiarowi. Być może stało się tak specjalnie - Ayn Rand krytykuje pewne postawy, tworzy nieco groteskowe portrety psychologiczne, które pozwalają na lepsze dostrzeżenie motywacji postaci. Obserwujemy metamorfozę licznych bohaterów, ich stopniową przemianę, która wpłynie na życie, wybory, postawę, poglądy i wewnętrzne poczucie człowieczeństwa. Niezwykle przypadło mi do gustu, jak Ayn Rand wykorzystywała ich słabości, uwypuklała charakterystyczne zachowanie czy potępiała w dość zawoalowany sposób sposób myślenia czy podejście do życia.
Atlas zbuntowany to jedna z tych powieści, która będzie mieć wielbicieli, ale także zagorzałych przeciwników. Ayn Rand stara się w jak najlepszy sposób ukazać funkcjonowanie świata, tajemnice ludzkiej duszy oraz utratę tego, co jest najważniejsze, a czego człowiek nie dostrzega. Czytelnicy poszukujący intrygującej, wymagającej i pełnej wyzwań lektury będą zachwyceni spotkaniem z piórem tej autorki. Czy jesteście gotowi ujrzeć świat po odrzuceniu wszystkich wartości?
Ocena: 7/10
Atlas zbuntowany otrzymałam od Wydawnictwa Zysk i S-ka. Bardzo dziękuję!
0 Komentarze