Zakazane uczucia.
Świat dzieli się na dwa kolory - czarny i biały. W takiej rzeczywistości żyją Callum oraz Sephy, którzy pochodzą z dwóch różnych środowisk o odmiennych perspektywach i prawach. Iksy mają ogromną władzę, natomiast zera o białej skórze muszą się podporządkować ich rozkazom. Gdy jednak córka konserwatywnego polityka i młodzieniec pragnący zmienić świat zakochują się w sobie, wszystko staje w płomieniach. Sephy należąca do iksów musi wyraźnie stanąć po właściwej stronie, a Callum jako zero powinien usunąć się w cień. Czy jednak w miłości istnieje właściwa strona, właściwy kolor skóry, właściwe uczucie?
Współczesny świat wciąż walczy z wieloma poważnymi problemami - w tym rasizmem. Malorie Blackman stworzyła serię, która porusza to zagadnienie w nietuzinkowy sposób. Odwrócenie ról i zakazana miłość odgrywają w Iksach i zerach ogromną rolę. Sephy oraz Callum są najlepszymi przyjaciółmi, lecz wkrótce ich uczucia przekształcają się w miłość. Czy mają szansę na miłość w świecie targanym przez nienawiść, konflikty oraz uprzedzenia?
Kunszt Malorie Blackman jest niezwykle prosty - młodzieżowy styl oraz oszczędne opisy sprawiają, iż kartki przelatają między palcami w zastraszającym tempie. Pierwszy tom jest podzielony na dwanaście części, które przedstawiają najważniejsze wydarzenia z życia Sephy oraz Calluma. Dzięki pierwszoosobowej narracji czytelnicy będą mogli poznać refleksje głównych bohaterów, ale także ich przekształcający się światopogląd i uczucia. Niezwykle urzekła mnie prostota tej opowieści - autorka nie stara się upiększyć tragicznych wydarzeń, nienawiści czy brutalności postaci. To historia przepełniona smutkiem, nadzieją na zmianę, ale także jej brakiem.
Iksy i zera poruszają wiele interesujących tematów, lecz najważniejszymi są z pewnością rasizm, mowa nienawiści oraz uprzedzenia. Malorie Blackman podkreśla odwrócenie ról oraz perspektywę postaci, które zachowują się w sposób brutalny. Iksy pragną władzy, a w umysłach wciąż mają przekonanie, iż zera to niewolnicy zdolni do najgorszych czynów. Każda próba udowodnienia światu, iż kolor skóry nie stanowi wartości człowieka jest skazana na porażkę - Sephy oraz Callum walczą o swoje uczucie, ale także o uczucia wielu innych osób. Autorka nie obawia się tworzyć brutalnych scen, które obrazowo podkreślają konflikt. Miłosna relacja dodatkowo wywołuje wiele różnych obaw ze strony społeczeństwa - wyraźnie widać nie tylko wrogie nastawienie iksów, ale także zer.
Bohaterowie rozwijają się i w ostatnich rozdziałach są zupełnie innymi osobami niż na początku. Sephy dostrzega niewłaściwe postępowanie iksów, a Callum stara się także uspokoić zera. Narastająca nienawiść i konflikt sprawiają, że dochodzi do wielu starć. Zakochani są jednak młodzi - wciąż karmią się nadzieją, że będzie lepiej. Ich naiwność szybko jednak znika, gdy sami będą musieli ponieść konsekwencje własnych działań.
Iksy i zera to niezwykle obrazowe przedstawienie rasizmu, mowy nienawiści, agresji, ale także próby zmiany świata. Opowieść Sephy i Calluma podkreśla, iż walka o równość i brak uprzedzeń wciąż trwa. Malorie Blackman kieruje swoje słowa do wszystkich, lecz szczególnie młodych czytelników - zachęca ich do podjęcia walki i próby zmiany świata. Czy historia zakochanych zakończy się jednak szczęśliwie? Czy mogą mieć nadzieję na wspólną przyszłość?
Ocena: 8/10
Iksy i zera otrzymałam od Wydawnictwa Nowa Baśń. Bardzo dziękuję!
0 Komentarze