Zadanie domowe | Liza Wiemer

Zadanie, którego nie można wykonać.



Logan March kocha historię - na tych zajęciach czuje, że przyswaja ważne informacje, ale także uczy na błędach popełnionych w przeszłości. Pewnego dnia nauczyciel zadaje jednak nietypową pracę domową. Uczniowie mają odtworzyć konferencję w Wannsee z 1942 i wcielić się w rolę nazistów, aby udowodnić słuszność ''ostatecznego rozwiązania kwestii żydowskiej''. Logan czuje, że to niewłaściwe, dlatego wraz z najlepszym przyjacielem, Cade'em Crawfordem, przeciwstawia się nauczycielowi. Dyskryminacja, fala nienawiści, rasizm... Z czym będą musieli zmierzyć się nastolatkowie?

Zadanie domowe wywołało duże wrażenie na czytelnikach z całego świata. Liza Wiemer stworzyła powieść, która porusza niezwykle aktualne problemy i zagadnienia. Nastolatkowie muszą mierzyć się z falą mowy nienawiści, brakiem empatii ze strony młodzieży oraz dorosłych. Logan wraz z Cade'em próbują przekonać nauczyciela i uczniów, iż zadana debata jest niewłaściwa i w niebezpieczny sposób propaguje złe treści. Czy bohaterowie zdołają wytłumaczyć swój sposób myślenia innym?

Liza Wiemer w intrygujący sposób podjęła się opisania tej oryginalnej historii. Czytelnicy otrzymują opowieść z perspektywy Logana oraz Cade'a, ale także krótkie rozdziały skupione na innych bohaterach czy napisanych artykułach poruszających problem zadania domowego. Język jest niezwykle lekki i przystępny, a utwór dokładnie opisuje elementy związane z Holocaustem i inwazyjnym działaniem nazistów w Europie. Dialogi i pewne refleksje bohaterów były dobrze nakreślone, lecz chwilami są nieco infantylne i naiwne - szczególnie, gdy zderzymy nastoletnie zachowanie z ich odważną walką o dostrzeżenie rasizmu, dyskryminacji i kompletnego braku tolerancji.

Zadanie domowe podejmuje się niezwykle trudnego zadania - czytelnicy otrzymują opowieść o walce z uprzedzeniami, mową nienawiści oraz brakiem zrozumienia. Główni bohaterowie pokonują kolejne przeszkody, próbują znaleźć inne wyjście z niezręcznej sytuacji, ale także zwrócić uwagę na poważny problem związany z dyskryminacją i brakiem tolerancji. Jednocześnie odkrywamy losy osób żydowskiego pochodzenia - niektóre postaci cofają się w czasie, aby opowiedzieć o tragicznych wydarzeniach, a inne mówią, jak krzywdzące potrafi być zachowanie ludzi. Jednocześnie w utworze posiadamy wątki typowo młodzieżowe wraz z charakterystycznymi portretami charakterów.

Mam wrażenie, że bohaterowie są najsłabszym ogniwem całej powieści. Nie zdołałam ich polubić, ale kibicowałam Logan i Cade'owi w walce z niesprawiedliwym, pełnym uprzedzenia systemem. Autorka za bardzo skupiła się na ukazaniu głównych wątków, dlatego postaci wydają się jednowymiarowi, pozbawieni szczegółowych cech. Stereotypowe przedstawienie pewnych nastoletnich reakcji jedynie pogłębiło to wrażenie. Szkoda, bo w szczególności Logan i Cade mieli okazję zostać jednymi z najciekawszych literackich bohaterów.

Zadanie domowe opisuje niezwykle problematyczny temat związany z postrzeganiem historii, moralnością, rasizmem, mową nienawiści, ale także podejmowanymi wyborami. Liza Wiemer za pomocą bohaterów pokazuje wady systemu edukacji, dalsze uprzedzenia ludzi, ale także walkę z nimi. Logan i Cade starają się znaleźć sposób na wyjaśnienie swojego punktu widzenia i podkreślenia, dlaczego tytułowe zadanie domowe jest krzywdzące. Czy bohaterowie mogą liczyć na zrozumienie innych? Czy debata się jednak odbędzie?

Ocena: 7/10

Zadanie domowe otrzymałam od Wydawnictwa Kobiece. Bardzo dziękuję!


Prześlij komentarz

1 Komentarze