PRZEDPREMIEROWO: Krawcowa z Paryża | Georgia Kaufmann

Na przekór światu.



PREMIERA 10 LISTOPADA!



Życie piętnastoletniej Rosy Kusstatscher każdego dnia wygląda podobnie. Dziewczyna pomaga matce w obowiązkach domowych, próbuje wciąż radować się małymi rzeczami, ale także nie pozwalać sobie na zbyt wielkie marzenia. Gdy wojska niemieckie wkraczają do Oberfals, całe jej życie się zmienia. Rodzina odrzuca jej zaufanie, dlatego Rosa musi opuścić rodzinne miasto. Dziewczynka próbuje znaleźć swoje wymarzone miejsce, które mogłaby nazwać domem. Szybko okazuje się jednak, iż za sprawą cudownego przypadku wkracza do świata mody. Czy można ułożyć nowe życie na zgliszczach starego?

Uwielbiam powieści, w których można się zanurzyć jak w filiżance gorącej czekolady. Takie słodko-gorzkie opowieści oplatają czytelnika, pozwalają mu posmakować trudów i radości życia bohaterów. Georgia Kaufmann zabiera czytelników do świata nastoletniej Rosy - młodej dziewczyny z ogromnymi marzeniami, ale także tragiczną przeszłością. Krawcowa z Paryża obiecywała wiele, lecz czy spełniła wszystkie te obietnice?

Zauroczyła mnie forma tej powieści. Każdy rozdział rozpoczyna się od poetyckiego, niezwykle lirycznego komentarza skierowanego do pewnej nieznajomej osoby. Georgia Kaufmann posługuje się barwnym, niezwykle przystępnym językiem, który tworzy fenomenalny klimat. Czytelnicy będą mieć wrażenie, jakby wyruszyli w podróż do świata mody, ale także ludzkich emocji. Opowieść Rosy zwraca uwagę na najważniejsze aspekty jej życia - analizuje życiowe decyzje oraz konsekwencje tych wyborów, przekazuje najcenniejsze tajniki związane z projektowaniem i modą, ale także opisuje próbę ułożenia nowego życia w cieniu poprzedniego.

Warto pamiętać, iż Krawcowa z Paryża opisuje bolesne i trudne tematy, które dla niektórych czytelników mogą być nieodpowiednie. Georgia Kaufmann przedstawia gwałt oraz proces uzdrowienia, nałogi, tematykę wojny czy toksyczne relacje. Historia porusza do głębi i prowadzi czytelnika przez kolejne etapy życia głównej bohaterki. Rosa mierzy się z wieloma trudnościami, szansami, ale także wyrzeczeniami - musi zadecydować, co jest dla niej najważniejsze. Czytelnicy obserwują z przejęciem jej losy, po czym zastanawiają się nad własnymi życiowymi decyzjami.

Od pierwszych stron polubiłam główną bohaterkę tego utworu. Rosa starała się nie poddawać i szukać kolejnych możliwości w każdej niewygodnej sytuacji. Jej odwaga, wytrwałość i oddanie pewnym wartościom niezwykle mnie oczarowało - kibicowałam jej w trudnych chwilach. Rosa jako narratorka utworu pozwala także na ujrzenie siebie w wielu różnych odcieniach, nawet tych najbardziej posępnych, co także jest zaletą tej powieści. Trudno mi opisać poboczne postaci bez wyraźnego zdradzania pewnych ważnych czy kluczowych dla fabuły elementów, lecz mogę od razu wyznać, iż ilość bohaterów oraz ich różnorodne charaktery z pewnością zachwycą każdego!

Krawcowa z Paryża to jedna z najlepszych książek tego roku - pełna cierpienia, nadziei, wytrwałości, odwagi, ale także marzeń. Georgia Kaufmann tworzy obraz pełen osobistych blizn, który jest jednak pięknym portretem walki o własne życie. Rosa popełnia błędy, nie jest nieomylna, a przypomina każdego z nas. Wybiera to, co wydaje się najważniejsze dla własnego dobra, ale także zastanawia się nad przeszłością, która naznaczyła ją do końca życia. Czy to jednak coś złego? Niekoniecznie - Georgia Kaufmann podkreśla, iż nasze osobiste szramy stają się jednocześnie naszym największym atutem. Pokazują, przez co przeszliśmy. Pokazują naszą walkę. To, że przetrwaliśmy.

Ocena: 9/10

Krawcową z Paryża otrzymałam przedpremierowo od Wydawnictwa Otwarte. Bardzo dziękuję!


Prześlij komentarz

4 Komentarze

  1. Czuję się bardzo zaintrygowana! :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Cieszę się! Mam nadzieję, że ta opowieść przypadnie Ci do gustu :)

      Usuń
  2. Czasem lubię sięgać po tego typu książki, więc będę miała na uwadze tą powieść.

    OdpowiedzUsuń