Morderstwa w Whitechapel wywołały wiele emocji, ale także niepokoju wśród mieszkańców. Ofiary były wybierane niepostrzeżenie i losowo, dlatego nikt nie wiedział, czy następnej nocy nie dołączy do rosnącej liczby nazwisk na liście Kuby Rozpruwacza. Istnieje wiele teorii i powiązań - niektórzy specjaliści mówią, że morderca popełnił jedynie trzy zbrodnie ze względu na charakter jego postępowania, natomiast inni twierdzą, że kolejne zabójstwa w Whitechapel powinny zostać uznane za działanie tego przestępcy. Istnieje ogólne przekonanie, iż nieznany morderca zakończył życie pięciu kobiet - Mary Ann Nichols, Annie Chapman, Elizabeth Stride, Catherine Eddowes i Mary Jane Kelly. Przez lata ofiary były przedstawiane w niekorzystnym świetle na potrzeby nagłośnienia postaci mordercy i jego czynów. Te kobiety zepchnięto poza margines, określono je prostytutkami i istotami upadłymi. To nie jest jednak prawda - nie do końca...
Hallie Rubenhold to historyczka znana z opowiadania przejmujących, niekiedy przerażających, lecz związanych z losem kobiet opowieści. Pięć. Nieopowiedziane historie kobiet zamordowanych przez Kubę Rozpruwacza to książka, która wywołała wiele emocji wśród czytelników za sprawą tematyki, ale jednocześnie przedstawienia pięciu kanonicznych ofiar Kuby Rozpruwacza. Autorka podjęła się niełatwego zadania ze względu na ogromną ilość niewiadomych i niewiele pozostawionych wskazówek. Czy warto sięgnąć po ten utwór?
Hallie Rubenhold podzieliła książkę na pięć odrębnych części - dokładnie opisuje życie ofiar. Poznajemy pochodzenie, dzieciństwo, relacje międzyludzkie, rodzinę, problemy z używkami czy finansami, a następnie drogę do Whitechapel, gdzie ostatecznie wszystkie bohaterki tej tragicznej historii zostały zamordowane. Autorka stara się nie analizować dokładnie momentu ich śmierci - próbuje raczej przybliżyć czytelnikom ich tragiczny los. Język jest lekki i momentami typowo powieściowy, lecz autorka płynnie łączy wątki i wplata swoje spostrzeżenia między zdania. Książka posiada obszerną bibliografię, a niektóre z odkryć mają wyraźne odniesienia - czytelnicy w przypisach na końcu książki mogą dowiedzieć się nieco więcej o konkretnych sytuacjach. Hallie Rubenhold rozpoczyna i kończy tę opowieść dosadnymi i wyraźnymi przesłaniami.
Lektura o ofiarach morderstw z pewnością nie jest łatwa, lecz książka Hallie Rubenhold to ważne zwrócenie uwagi na los kobiet i usunięcie błędnych twierdzeń zapisanych na kartach historii. Na różnorodnych stronach czy podręcznikach do historii można zauważyć, że nie mówi się zbyt wiele o Mary Ann Nichols, Annie Chapman, Elizabeth Stride, Cahterine Eddowes czy Mary Jane Kelly - sprowadza się je do jednego, boleśnie fałszywego zdania: ''Były prostytutkami''. Hallie Rubenhold przez całą książkę odpiera ten zarzut, próbując podkreślić jak ciężko w wiktoriańskich czasach było rozróżnić biedną i niekiedy bezdomną kobietę od prostytutek. Autorka opisuje, iż w tamtych czasach los kobiet był przypieczętowany przez działania mężczyzn - ich zadaniem było zapewnienie rodzinie godnego życia, zarabiali zdecydowanie więcej, ich błędy czy uzależnienia były szybko usprawiedliwiane. Kobiety nie mogły liczyć na taką łaskawość. Każdy mały błąd był symbolem ich upadku i demoralizacji. Nie każdy mówi jednak o tym, iż Mary Ann Nichols, Annie Chapman, Elizabeth Stride, Catherine Eddowes czy Mary Jane Kelly mogły mierzyć się z różnorodnymi problemami prywatnymi, które doprowadziły je do nędznego półświatka Whitechapel. Dowody wskazują, że ówczesne gazety bazowały na grze słów i przeinaczały późniejsze zeznania świadków. Hallie Rubenhold wyraźnie daje jednak do zrozumienia, iż takie postępowanie i sprowadzanie wszystkich pięciu ofiar do miana prostytutek, a następnie usprawiedliwianie czynów Kuby Rozpruwacza jedynie domniemaną profesją kobiet jest czynem haniebnym i niewłaściwym.
Pięć. Nieopowiedziane historie kobiet zamordowanych przez Kubę Rozpruwacza to książka, na którą wszyscy czekali przez długie lata. Hallie Rubenhold pokazuje prawdziwą historię życia ofiar, ale także zaprzecza pewnym krzywdzącym doniesieniom powtarzanym przez lata. Książka ta jest sprawiedliwością wymierzoną przeciwko działaniom Kuby Rozpruwacza, którego prawdziwa tożsamość wciąż intryguje każdego. Czy jednak poszukiwania prawdy muszą być obarczone rzucaniem kłamstw w innej sprawie? Hallie Rubenhold pokazuje, iż niekoniecznie - Mary Ann Nichols, Annie Chapman, Elizabeth Stride, Catherine Eddowes i Mary Jane Kelly były kobietami. Dziećmi, żonami, matkami. Istotami, których los został niesprawiedliwie i gwałtownie zakończony.
Ocena: 9/10
Pięć otrzymałam od Wydawnictwa Poradnia K. Bardzo dziękuję!
3 Komentarze
Mam tą książkę i podczytuję ja sobie między czytaniem tych książek, które dostaje do recenzji. Jednak w końcu muszę znaleźć dla niej więcej czasu, bo jest świetna i szkoda, żeby czytać ją małymi fragmentami.
OdpowiedzUsuńPrawda? Udanej lektury! :)
UsuńTrudna tematyka ale bardzo ciekawa.
OdpowiedzUsuń