Czuły narrator | Olga Tokarczuk

Skomplikowany świat ludzi. 
 

Jak bardzo zmienił się współczesny świat? Jak będzie wyglądać za kilka lat? Książki znikną z półek, słowo pisane przestanie mieć jakiekolwiek znaczenie? Olga Tokarczuk przedstawia w swojej najnowszej książce, zawierającej eseje oraz przemówienia z wykładów, własne przemyślenia na ten temat. Jednocześnie analizuje miłość do lektury, swój warsztat pisarski i zmieniającą się diametralnie rolę narratora w powieściach.

Czuły narrator to pierwsza opublikowana książka Olgi Tokarczuk od momentu otrzymania Literackiej Nagrody Nobla. Przyznam szczerze, że wciąż zagłębiam się w wyjątkowe utwory autorki, poszukuję w nich ciepła, ale także przebudzenia związanego ze zwróceniem uwagi na wcześniej niedostrzegalne i ignorowane problemy. Czy najnowsza książka dała mi taką możliwość?

Olga Tokarczuk od pierwszych stron zaskakuje czytelnika i zachęca do refleksji. W książce znajdują się wcześniej opublikowane eseje, wykłady, ale także słynna przemowa Noblowska polskiej autorki. Teksty są napisane barwnym i przyjemnym językiem, a główna myśl jest niezwykle przejrzysta. Autorka skłania jednak czytelnika do przemyśleń na różnorodne tematy, pragnie, aby dostrzegł wyraźne problemy życia codziennego. Często jesteśmy ignorantami, przyzwyczajonymi do obecnej sytuacji - nie lubimy zmian. Widoczne są jednak nasze krzywdzące działania i poczucie wyższości nad wszystkimi innymi - pierwsze eseje autorki szczególnie podkreślają ten problem.

Największe wrażenie zrobił na mnie esej Prace Hermesa, czyli jak tłumacze codziennie ratują świat. To niezwykła historia fenomenalnej pracy tłumaczy, którzy w pewien sposób przekazują na nowo napisane dzieła, ale także zwrócenie uwagi na kontakt z nieznanym - językiem, światem, doświadczeniem. Kluczowa jest tutaj rola tytułowego Hermesa, do którego autorka często się odwołuje. Cudowne są również teksty dotyczące tworzenia, inspiracji, motywacji oraz samego czytania. Autorka podkreśla, iż jest najpierw czytelnikiem, a dopiero później pisarką. Niezwykle trafne są spostrzeżenia dotyczące zmiany postrzegania autorów jako twórców i ludzi - aktualna rzeczywistość zaczyna klasyfikować ich coraz częściej jako znane marki. Intrygujące były dla mnie Wykłady łódzkie, w których Olga Tokarczuk analizuje rolę narratora, powraca do własnych utworów i stara się ukazać proces ich tworzenia oraz najważniejsze aspekty. Wisienką na torcie jest tytułowy Czuły narrator - pełen orzeźwiającej prawdy tekst o świecie oraz o tym, jak człowiek go stale zmienia. Jak będzie wyglądać za kilka, kilkanaście lat? Czy będzie tym samym światem, który znamy? Czy ten świat jeszcze żyje? Czy przetrwa?

Czuły narrator z niezwykłą delikatnością prowadzi czytelnika po zakamarkach literackich zmagań, ale także porusza ważne tematy dotyczące postrzegania świata, smakowania słowa pisanego i wewnętrznego głosu każdego pisarza. Olga Tokarczuk opowiada o swoich wrażeniach, filozofii oraz podejściu do współczesnej rzeczywistości, czyniąc przy tym niezwykle ważne i interesujące spostrzeżenia. Szczególnie jeden fragment zapadł mi w pamięci: Świat umiera, a my nawet tego nie zauważamy. Nie zauważamy, że świat staje się zbiorem rzeczy i wydarzeń, martwą przestrzenią, w której poruszamy się samotni i zagubieni, miotani czyimiś decyzjami, zniewoleni niezrozumiałym fatum, poczuciem bycia igraszką wielkich sił historii czy przypadku. Czyż ta wizja nie stała się już prawdą?

Ocena: 8/10
 
Sprawdź inne bestsellery!


Prześlij komentarz

4 Komentarze

  1. Jestem tej publikacji bardzo ciekawa. Mam nadzieję, że w najbliższym czasie uda mi się po nią sięgnąć :)

    OdpowiedzUsuń
  2. Mam ją zapisaną na liście do nadrobienia, więc cieszę się, że tam mocno polecasz :)

    OdpowiedzUsuń