PRZEDPREMIEROWO: Gorączka | Mary Beth Keane

 Prawdziwa historia Tyfusowej Mary.


PREMIERA 23 MAJA!


Mary Mallon w wieku piętnastu lat przenosi się z Irlandii do Stanów Zjednoczonych, gdzie próbuje ułożyć sobie życie. Poznaje ludzi, zakochuje się, wykonuje różne prace. Gdy dochodzi do wielu zachorowań, podejrzenie pada na kucharkę - Mary. Opinia publiczna po początkowym współczuciu, zaczyna potępiać zachowanie kobiety. Od teraz znana jest jako ''Tyfusowa Mary''. Czy wina rzeczywiście leży po jej stronie? Jak wyglądała cała sprawa z punktu widzenia Mary?

Niektóre tajemnice spowija mgła tak gęsta, że nie sposób ujrzeć skrywającej się za nią prawdy. Wiele sekretów wychodzi na jaw dopiero po latach lub wiekach. Postać Tyfusowej Mary wydaje się być historią bezwzględnej kobiety, która świadomie naraziła życie swoich pracodawców podczas wykonywania pracy kucharki. Czy jednak Mary Mallon była tak zła jak ją opisują?

Mary Beth Keane opisuje życie Mary Mallon w bardzo szczegółowy sposób, lecz powieść czyta się z dużym zainteresowaniem. Autorka nie narzuca swoich przekonań - czytelnik musi sam zdecydować, czy uważa główną bohaterkę za ofiarę czy morderczynię. Historia Mary Mallon podzielona jest na trzy części - Habeas Corpus, która ukazuje pierwsze rozprawy o uzyskanie wolności i wspomnienia kobiety związane przeszłością, Wolność przedstawiającą dalsze wybory bohaterki i przybliżająca postać Alfreda oraz Sztandarem jego nade mną jest miłość mówiąca o ostatnich latach życia Mary. Niestety, druga część powieści była dla mnie odrobinę nużąca, ale na szczęście trzecia mi to wynagrodziła.

Gorączka nie ofiaruje czytelnikom jedynie suchych faktów związanych z życiem Mary Mallon, które są doskonale znane. Autorka bawi się czytelnikiem i wywołuje okrzyki zaskoczenia niespodziewanym zwrotem akcji lub współczucie, gdy pojawiają się coraz większe problemy. Bardzo cieszę się, że Mary Beth Keane nie zapomniała o opisaniu Nowego Jorku, który jest niezwykle szczegółowo przedstawiony - wydawało mi się, że stoję tuż obok głównej bohaterki na Wschodniej Trzydziestej Trzeciej. W lekturze poruszone są wątki dotyczące wolności, miłości, straty, medycyny, przeszłości oraz pasji, którą pragnie się rozwijać wbrew wszelkim zakazom.

Mary Mallon jest postacią z barwną osobowością. Autorka ukazała zarówno jej mocne jak i słabe strony, lecz nie krytykowała jej wyborów podczas lektury. Czytelnik dostaje możliwość nowego spojrzenia na sprawę. Pojawiają się także inne postaci - miłość bohaterki, jej przyjaciele, najbliższa rodzina, współpracownicy, a także wrogowie.

Gorączka będzie niezwykle gorącą lekturą, pełną zaskakujących wydarzeń i walki o zachowanie wolności. Historia od samego początku do końca wciąga, mimo iż czytelnik zdaje sobie sprawę z zakończenia, które ostatecznie spotkało Mary Mallon. Mary Beth Keane potrafi zaintrygować i ukazać życie w Nowym Jorku na początku XX wieku w niesamowicie interesujący sposób. Czy nie masz przypadkiem gorączki? To może być sprawka najnowszej powieści z Tyfusową Mary w roli głównej!

Ocena: 9/10

Gorączkę otrzymałam przedpremierowo od Wydawnictwa Literackie. Bardzo dziękuję!

Weronika Z.

Serwus! Nazywam się Weronika i jestem autorką Paradise with Books. Będzie mi niezmiernie miło Cię tu gościć!

1 komentarz: