Aleksandra | Osyp Nazaruk

Droga na szczyt.


W dniu zaślubin, Aleksandra Lisowska zostaje uprowadzona przez Tatarów i wzięta w jasyr. Młoda dziewczyna odbywa ciężką drogę ze swojej rodzinnej miejscowości, Rohatyna, do serca Imperium Osmańskiego, Konstantynopola. Tam Aleksandra rozkochuje w sobie sułtana Sulejmana Wspaniałego. Dziewczyna prowadzi zaciekłe intrygi i idzie po trupach do celu.

Aleksandra to powieść, która zaintrygowała mnie swoim nawiązaniem do popularnego serialu Wspaniałe stulecie. Niezwykle charyzmatyczna postać Hurrem przekonała mnie, aby poznać jej losy i towarzyszyć jej w drodze na szczyt świata. Czy jesteście gotowi na podróż do szesnastowiecznej Turcji?


Aleksandra jest napisana ciężkim językiem i niełatwo jest wciągnąć się w lekturę tej powieści. Warsztat pisarski Osypa Nazaruka nie przypadł mi do gustu i sprawił, iż czułam dyskomfort w czasie lektury. Autor w dokładny sposób opisuje jej wędrówkę z Rohatyna do Konstantynopola. Osyp Nazaruk nie skupił się jednakże na relacji pomiędzy sułtanem Sulejmanem Wspaniałym a młodą Aleksandrą. Głównym wątkiem utworu są przeżycia młodej kobiety.

Jestem pod wrażeniem pracy tłumaczki, która włożyła w tę powieść całe serce. Podane pod tekstem objaśnienia dotyczące terminologii czy historycznych wydarzeń ułatwiają zrozumienie tekstu. Dzięki temu czytelnik ma okazję zagłębić się z nieskrywaną przyjemnością w lekturze i poczuć typową dla Turcji aurę. Wielkie brawa!

Zaletą tego utworu jest ukazanie emocji Aleksandry, które targają nią od pierwszych rozdziałów. Z czasem dziewczyna przeradza się z delikatnej, niewinnej istoty w potężną i władczą sułtankę.
Doskonale zarysowany jest również wątek religijny. Osyp Nazaruk w niezwykły sposób ukazuje głębokie uczucie miłości i wierności wobec wiary. Chrześcijaństwo jest dla Aleksandry bardzo drogie i zajmuje ważne miejsce w jej sercu. Niestety, dziewczyna musi potem dokonać ciężkiego wyboru pomiędzy miłością do sułtana a wiarą.

Aleksandra to prawdziwa historia sułtanki Hurrem. Jej losy w powieści bardzo różnią się od fikcji w serialu i opowiadają o jej tragicznych przeżyciach. Osyp Nazaruk nie owija prawdy w bawełnę i przedstawia nam prawdziwą historię tej cudownej postaci. Ja jestem zadowolona z lektury i zachęcam Was do sięgnięcia po tę niezwykłą powieść.

Ocena: 6/10

Aleksandrę poznałam dzięki uprzejmości Wydawnictwa MG. Bardzo dziękuję!
 

Weronika Z.

Serwus! Nazywam się Weronika i jestem autorką Paradise with Books. Będzie mi niezmiernie miło Cię tu gościć!

6 komentarzy:

 1. Czytałam tę książkę i bardzo przypadła mi do gustu:)

  OdpowiedzUsuń
 2. Z wielką chęcią sięgnęłabym po tę książkę, historia tej postaci historycznej jest niesamowicie fascynująca dla mnie. ;)

  OdpowiedzUsuń
 3. Zdecydowanie nie moje klimaty, jednak dobrze, że dostępne jest na rynku także źródło prawdy o tej osobie. :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Ja jestem tej lektury bardzo ciekawa, więc mam nadzieję, że w niedalekiej przyszłości się z nią zapoznam ;)

  OdpowiedzUsuń