Oberża na pustkowiu | Daphne du Maurier

Podejrzane interesy w samym sercu mroku.Urocze życie kończy się, gdy matka Mary podupada na zdrowiu i ostatecznie umiera. Obietnica złożona jednak przed śmiercią zobowiązuje córkę do sprzedania rodzinnej farmy i oddania się pod opiekę ciotki. Mary wyrusza w podróż do położonej na odludziu Oberży Jamajka, gdzie żyje jej radosna ciotka Patience. Niestety, okazuje się, że każdy potrafi się zmienić. Mary dostrzega nienaturalne zachowanie krewniaczki, która obawia się temperamentu i gwałtowności męża. Joss Merlyn wywołuje zaciekawienie dziewczyny - jakie tajemnice skrywa? Co takiego rozgrywa się w tym mrocznym miejscu?

Daphne du Maurier nie trzeba nikomu przedstawiać. Sławna autorka mrocznych powieści, które mrożą krew w żyłach i wywołują niepokój. Rebeka zachwyciła kunsztem i wpływem postaci, natomiast Moja kuzynka Rachela zapewniła skrajne emocje związane z brakiem odpowiedzi na nurtujące pytania. Teraz nadszedł czas na podróż do karczmy położonej na odludziu, do której zmierza Mary Yellan. Cudowne wydanie kolejnej książki Daphne du Maurier warto mieć na półce - czy ta historia usatysfakcjonuje jednak każdego?

Daphne du Maurier od pierwszych stron tworzy niezwykle barwny świat pełen posępnych barw, groteskowych bohaterów i sekretów skrywanych za drzwiami. Czytelnik od pierwszych stron może poczuć ten specyficzny dla pióra autorki niepokój, który utrzymuje się do ostatniego rozdziału tej opowieści. Tym razem większy nacisk został położony na rolę natury, ale także refleksji postaci. Interesujące okazało się zakończenie - Daphne du Maurier po raz kolejny udowodniła, iż potrafi z niezwykłym kunsztem przedstawić nietuzinkowy finał całej zagadki.

Oberża na pustkowiu to opowieść o mroku oraz wkraczaniu w posępny świat zła. Daphne du Maurier korzysta z pomysłów, które rozwija na przestrzeni prawie czterystu stron. Z jednej strony to opowieść w pewnych momentach przewidywalna, lecz autorka potrafi zaskoczyć interesującymi odkryciami czy odpowiedziami na nurtujące czytelnika kwestie. Same postacie stanowią dla czytelnika niemałą atrakcję - mogą pochwalić się odmiennymi charakterami, które z zainteresowaniem można śledzić. Autorka sięga również po portrety kobiet żyjących w świecie rządzonym przez mężczyzn. Ograniczone do usługiwania i posłuszeństwa są właściwie bezsilne, choć Mary udowadnia, iż można ze sprytem obejść pewne nakazy i rozkazy...

Mary jest niezwykle inteligentną bohaterką, która potrafi dostrzec pewne niepokojące sygnały. Od momentu pojawienia się w Oberży Jamajka nie pozwala sobie na najmniejsze potknięcie, ale jednocześnie stara się zrozumieć specyficzną osobowość Jossa Merlyna. Obserwowanie narastającego konfliktu i napięć jest niczym seans gry w kotka i myszkę - nie sposób przewidzieć zwrotów akcji czy zakończenia. Najbardziej interesująca jest jednak postać ciotki Patience, która obrazuje sytuację kobiet w tamtych czasach.

Oberża na pustkowiu to kolejne udane spotkanie z piórem Daphne du Maurier, która w mistrzowski sposób przedstawia pełną grozy i niepokoju opowieść o ludzkich demonach. Wyrwana z sielankowego życia i zmuszona do porzucenia rodzinnego domu - Mary z ognistą determinacją stara się rozwikłać tajemnice tytułowej oberży, a jednocześnie zrozumieć specyficzne relacje w odosobnionym miejscu. Czytelnicy wielbiący dobrze nakreślone intrygi oraz pełne emocji opowieści powinni sięgnąć po najnowsze wydanie Oberży na pustkowiu. Zapewniam Was - to nie koniec niebezpiecznych przygód Mary Yellan!

Ocena: 8/10

Sprawdź inne nowości!Prześlij komentarz

0 Komentarze