Miasto duchów | Victoria Schwab

Życie za Zasłoną.


Cassidy Blake ledwo została uratowana po pewnym incydencie i od tamtej chwili nie jest taka, jak inni nastolatkowie. Dziewczyna widzi duchy - potrafi wchodzić za Zasłonę, obserwować ostatnie momenty ich życia, a także rozmawiać z niektórymi zjawami. Cassidy w szczególności polubiła Jacoba - chłopak stara się uchronić przyjaciółkę przed niebezpieczeństwami. Gdy jednak rodzice otrzymują propozycję nakręcenia serialu na podstawie ich paranormalnych książek, dwunastolatka ląduje w samym sercu Edynburga. To nie są jednak wymarzone wakacje bez tajemniczych duchów...

Victoria Schwab to autorka, której książki czytam w ciemno. Zakochałam się w jej trylogii o wielu odcieniach Londynu, muzycznych przygodach potworów, ale także pewnej marzycielce o cudownym imieniu. Nadszedł czas, aby zapoznać się z mroczną wersją twórczości tej autorki. Miasto duchów to kusząca opowieść skierowana do młodych czytelników, którzy pragną zanurzyć się w smętnym świecie duchów i zjaw. Cassidy i Jacob próbują rozwikłać tajemnice otaczające mglisty Edynburg. Czy im się to uda?

Victoria Schwab od pierwszych stron wciąga czytelnika do świata Cassidy. Bohaterka jest niezwykle charyzmatyczną i intrygującą narratorką - opisuje nam swoje życie, przeszłość, relacje, ale także obawy i nadzieje. Autorka tworzy posępny klimat i ukazuje tragiczne historie przypadkowych duchów, które przebywają za Zasłoną. Przyznam szczerze, że w pewnym momencie akcja zaczyna jednak zwalniać i nużyć - utwór staje się powtarzalny i nie prezentuje żadnych interesujących wydarzeń fabularnych. Zakończenie przynosi jednak satysfakcję - autorka wrzuca bohaterów w wir problemów i konfliktów z duchami.

Miasto duchów skupia się przede wszystkim na ukazaniu historii Cassidy i jej perypetii związanych z nieoczekiwaną zdolnością do odkrywania zjaw. Niestety, Victoria Schwab nie rozwinęła znacząco pewnych wątków - fabuła staje się przewidywalna i pełna luk, które wywołują morze pytań. Dopiero ostatnie rozdziały związane z próbą pokonania wroga dostarczają większych emocji. Autorka ukazuje liczne przyjaźnie, konflikty, rodzinne perypetie i niebezpieczeństwa związane z paranormalnymi niespodziankami.

Bohaterowie oczarowują - Cassidy jest niezwykle charakterna i impulsywna, lecz jednocześnie sprytna. Dziewczyna stara się zrozumieć, dlaczego może widzieć duchy i czy jest jedyną osobą o takich zdolnościach. Jej relacja z Jacobem była wykreowana w dość intrygujący sposób - wyraźnie widzimy łączącą ich przyjaźń i sympatię. Duchy zachowują się tajemniczo, a dwunastolatka wkrótce odkrywa, że jej towarzysz nie powiedział jej całej prawdy o zjawach i jej możliwościach.

Miasto duchów to wywołująca dreszcze i nieoczekiwane okrzyki propozycja dla wielbicieli przerażających opowieści oraz paranormalnych zdarzeń. Victoria Schwab tworzy pełną emocji i słodko-gorzkich chwil historię dla najmłodszych, ale także nieco starszych czytelników. Czy jest to jednak powieść oryginalna? Niekoniecznie - fabuła ma pewne luki, historia staje się przewidywalna i schematyczna. Cassidy i Jacob są jednak tak dobranym duetem, że te mankamenty ukrywają się za charyzmą i świetną relacją bohaterów. Jesteście gotowi, aby zapolować na duchy? Nie czekajcie dłużej - ruszajcie do Edynburga!

Ocena: 6/10

Sprawdź inne nowości!Weronika Z.

Serwus! Nazywam się Weronika i jestem autorką Paradise with Books. Będzie mi niezmiernie miło Cię tu gościć!

4 komentarze:

 1. Książkę już od jakiegoś czasu mam na liście do przeczytania, więc myślę, że niebawem dam znać, czy mi się spodobała. :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Szczerze mówiąc to nie ciągnie mnie zbytnio do książek tej autorki, więc siłą rzeczy nie mam w planach "Miasta duchów"

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Szkoda - niektóre jej powieści są niezwykle melodyjnie napisane!

   Usuń