Niewidzialne życie Addie LaRue | Victoria Schwab

Pamiętam Cię, Addie.


Addie marzy o wielkim świecie pełnym cudów i piękna. Gdy jednak zostaje zmuszona do ślubu, młoda dziewczyna łapie się ostatniej deski ratunku. Zawiera układ z samym diabłem, ciemnością - zgadza się oddać swoją duszę za lata życia jako wolna kobieta. Szybko okazuje się jednak, że słowa mają wielką moc, a umowa niekoniecznie wygląda tak, jak miała wyglądać. Addie zostaje zapomniana - nikt nie pamięta jej imienia, twarzy, charakteru. Mijają lata, a ona wciąż poszukuje cząstki pamięci w egzystencji przepełnionej samotnością. Pewnego dnia odkrywa, że może na świecie jest jednak ktoś, kto ją rozpoznaje...

Victoria Schwab sprawiła, że moje serce niejeden raz zabiło szybciej - zasługi należą do pełnej magii opowieści zaprezentowanej w trylogii Mroczniejszy odcień magii, niezwykle lirycznej historii o potworach kryjącej się pod tytułem Okrutna pieśń, a także tętniącej zemstą i cierpieniem Vicious. Nikczemni. Victoria Schwab potrafi tworzyć różnorodne opowieści, lecz myślę, że czytelnicy nie są przygotowani na Addie LaRue. Dlaczego ta powieść jest tak wyjątkowa?

Victoria Schwab podzieliła Addie LaRue na siedem niezwykle kluczowych części, które oprowadzają czytelnika po wybranych wspomnieniach z życia młodej bohaterki. Przeszłość przeplata się z współczesnością i wygląda to jak zderzenie dwóch różnych światów. Victoria Schwab wykorzystuje swoją wyjątkową umiejętność i zaskakuje czytelnika lirycznym, niezwykle melancholijnym klimatem, który trafia do serca od pierwszych stron.

Historia Addie porusza wiele poważnych i kluczowych tematów, ale jednocześnie opowiada o kobiecie, która odważyła się marzyć i podążać za tymi marzeniami. Victoria Schwab podkreśla jej wędrówkę, ukazuje trudności i cierpienie związane z zapomnieniem, ale jednocześnie zwraca uwagę na ogromną liczbę poświęceń. Niewidzialne życie Addie LaRue to nie tylko opowieść o tragicznym układzie zawartym z samą ciemnością, ale to również studium kobiecych przeżyć na przestrzeni wieków. W utworze pojawiają się ciężkie tematy związane z depresją, chorobami, samobójstwem, śmiercią, miłością, seksem, prostytucją, religijnością, przyjaźnią, ale także walką o życie.

Addie to niezwykle silna i odważna młoda kobieta, która próbuje przetrwać w trudnym świecie. Umowa sprawia, że wszystko się komplikuje - na nowo uczy się reguł tej surowej, niesprawiedliwej rzeczywistości. Otrzymuje szansę zatrzymania własnych wspomnień, ujrzenia całego świata. W pewnym momencie spotyka Henry'ego, który jest w stanie zapamiętać jej obecność. Mężczyzna był niezwykle barwny, wywoływał gamę różnorodnych emocji. Czytelnik czuje się jednak zaintrygowany także mrocznym charakterem - Luc to postać pełna sprzeczności. Odkrywanie historii zaprezentowanych bohaterów, poznawanie ich największych pragnień i obaw sprawia, że lektura staje się niezwykle intymnym przeżyciem.

Niewidzialne życie Addie LaRue to portret ludzkiej drogi, pełnej cierpienia i małych przebłysków słońca. Zachwycająca, liryczna niczym gorzka czekolada w chłodny letni poranek. Opowieść Addie smakuje jak doskonałe wino, a czytelnik potrafi dostrzec różnorodne barwy, wędrować przez mijające dekady, aby zauważyć zmieniający się świat, nowe idee, kolejne marzenia. Warto jednak pamiętać, że to jednocześnie niezwykły prezent dla nas wszystkich. Victoria Schwab stworzyła arcydzieło, o którym będzie mówić się przez lata - młoda bohaterka jest każdym z nas, wyciągającym dłonie w stronę nieba, sięgającym gwiazd, pragnącym pełnego obrazu szczęścia. Pamiętamy Cię, Addie.

Ocena: 10/10

Sprawdź inne bestsellery!Weronika Z.

Serwus! Nazywam się Weronika i jestem autorką Paradise with Books. Będzie mi niezmiernie miło Cię tu gościć!

4 komentarze:

 1. Dosłownie parę minut temu dodałam jej recenzję i podobnie jak Ty - jestem oczarowana tą książką. To było moje pierwsze spotkanie z V.E. Schwab, ale na pewno nie ostatnie. :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Bardzo mnie to cieszy! Zachęcam sięgnąć w szczególności po Odcienie magii i Okrutną pieśń - niezwykłe historie!

   Usuń
 2. Jedni chwalą, inni odradzają... Muszę w końcu sama przeczytać, bo mam na nią ogromną ochotę i wielki mętlik w głowie :D

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Naprawdę warto - mam nadzieję, że przypadnie Ci do gustu ♥

   Usuń