Dorożka nr 13 | Ksawery de Montepin

Sprawiedliwość!


XIX wiek, Paryż.
Zbrodnia popełniona wiele lat temu pozostaje w sercach związanej z nią ludzi. Książę Jerzy de la Tour-Vaudieu ukrywa prawdę, ciesząc się zdobytym podstępnie majątkiem i tytułami. Nie potrafi jednocześnie zapomnieć o udziale kochanki Klaudii, która powraca z Anglii do Paryża, aby uzyskać za pomocą gróźb bogactwo od dawnego wspólnika. Prawdy poszukuje rodzina Monestier, która pragnie oczyścić splamione krwią nazwisko męża i ojca, Pawła Leroyera. Czy jednak walka z wysoko postawionymi osobistościami Paryża nie zakończy się kolejną tragedią?

Ksawery de Montepin zdobył moje serce Żebraczką spod kościoła świętego Sulpicjusza. Lektura przeniosła mnie w czasie do burzliwego okresu wojny francusko-pruskiej oraz wiążącej się z nimi intrygi ukazanej przez dziewiętnastowiecznego autora. Dorożka nr 13 nie porusza wydarzeń politycznych, a ukazuje życie mieszkańców Paryża, których losy związane są ze zbrodnią popełnioną pewnej mroźnej nocy.

Ksawery de Montepin posługuje się barwnym językiem, który momentami może sprawiać trudności. Po kilku rozdziałach czytelnik wciąga się w opisywane wydarzenia na tyle, iż przyzwyczaja się do specyficznego stylu języka i czerpie z niego przyjemność. Akcja osadzona jest w Paryżu i prowadzi czytelnika przez różne dzielnice miasta, ukazując jednocześnie poziom życia wszystkich warstw społecznych. Będzie okazja, aby poznać warunki więzienne, dekadencję znakomitych rezydencji czy ciężki los ubogich mieszkańców. Książka podzielona została na sześć tomów, które opisują kolejne etapy odkrywania prawdy i intryg prowadzonych przez wrogów.

Autor ponownie sięga po motyw walki dobra ze złem i podkreśla, iż po burzy zawsze pojawia się słońce. Ilość wątków i bohaterów jest oszałamiająca. Licząca ponad tysiąc stron lektura napakowana jest różnorodnymi wydarzeniami i zwrotami akcji. Powieść zawiera w sobie elementy romansu, kryminału, thillera i obyczajowego utworu, co czyni z Dorożki nr 13 lekturę wielowątkową i interesującą. Czytelnicy będą zafascynowani odkrywając losy bohaterów i towarzyszącym im w podróży pełnej przeszkód. Autor podkreśla relacje rodzinne, siłę miłości, wielką przyjaźń, ale także próbę zatuszowania zbrodni - walka o sprawiedliwość wymaga od człowieka wiele odwagi i energii, lecz jest tego warta.

Bohaterowie byli najlepszym elementem całego utworu. Ksawery de Montepin zdołał zróżnicować ich charaktery i ukazać ich zachowanie w różnych sytuacjach. Bardzo spodobały mi się rozdziały przedstawiające skrywane oblicza postaci. Czarne charaktery odgrywają dużą rolę w utworze, a niewinni muszą wejść na ścieżkę niebezpieczeństw i wyrzeczeń.

Dorożka nr 13 zachwyca mnogością wątków, złożonością charakterów oraz aktualnością przedstawianych morałów. Ksawery de Montepin prezentuje świetną historię pełną przestępstw, niebezpieczeństw, niedopowiedzeń, intryg i emocji, od której nie sposób się oderwać. Jest to jednocześnie rozrywka na długie dni, ale także fascynujący portret kontaktów międzyludzkich i zachowań człowieka w kryzysowych sytuacjach. Wybierzcie się w podróż do XIX-wiecznego Paryża, aby odkryć prawdę o popełnionej zbrodni!

Ocena: 10/10 

Dorożkę nr 13 otrzymałam od Wydawnictwa Dreams. Bardzo dziękuję!

Weronika Z.

Serwus! Nazywam się Weronika i jestem autorką Paradise with Books. Będzie mi niezmiernie miło Cię tu gościć!

4 komentarze: