Demon Copperhead | Barbara Kingsolver

Amerykański koszmar.Demon Copperhead nie miał łatwego życia od chwili swoich narodzin. Samotnie wychowująca go nastoletnia matka boryka się z uzależnieniami, co doprowadza do wielu tragicznych sytuacji. Chłopiec ostatecznie musi sam zawalczyć o swoją przyszłość i znaleźć sposób na wyzwolenie się od traumatycznych wspomnień oraz bolesnych relacji. Przeznaczenie przeszkadza mu jednak w spełnieniu marzeń. Czy Demon będzie w stanie pokonać ponurą codzienność i stworzyć własną ścieżkę, która zaoferuje mu upragnione szczęście? 

Barbara Kingsolver przyciągnęła uwagę czytelników premierą Demona Copperheada. Historia zainspirowana Davidem Copperfieldem autorstwa Charlesa Dickensa zdobyła liczne nagrody literackie, co jedynie podsyciło zainteresowanie losami tytułowego chłopca. Nie potrafiłam doczekać się, aby wyruszyć na Południe i dołączyć do Demona w jego walce o lepsze życie. Czy jednak wytrwałość, ciężka praca i siła ducha wystarczą, aby odmienić swój los?

Barbara Kingsolver posługuje się przystępnym, choć opisowym stylem. Klimat utworu jest dosadny i przepełniony mrokiem towarzyszącym różnorodnym sytuacjom. Nie jest to powieść przyjemna - losy tytułowego bohatera potrafiły doprowadzić do łez i posępnych refleksji. Myślę, iż czytelnicy będą zafascynowani dostrzeżeniem charakterystycznych inspiracji utworem Charlesa Dickensa w niektórych rozdziałach czy motywach. Mistrzowski talent Barbary Kingsolver zwrócił uwagę na kluczowe, poważne problemy współczesnego świata, które także były uwzględnione w Davidzie Copperfieldzie.

Demon Copperhead to pozbawione niepotrzebnych barw studium życia, człowieka i podejmowanych przez niego decyzji. Barbara Kingsolver sięgnęła po skomplikowane tematy, dlatego czytelnicy muszą przygotować się na drobiazgowo opisane motywy dotyczące uzależnień, zdrowia psychicznego czy przemocy. Kibicowałam tytułowemu bohaterowi w jego niełatwej wędrówce przez okres dojrzewania, ale jednocześnie nie potrafiłam oderwać się od fenomenalnie poprowadzonej walki o przyszłość, marzenia i uczucia.

Bohaterowie okazali się wnikliwie nakreśleni - w szczególności poboczne postaci potrafiły zaskoczyć. Barbara Kingsolver postawiła na różnorodność i ukazała naturalne, poruszające historie zwyczajnych ludzi borykających się z niełatwymi zdarzeniami, wspomnieniami i wyzwaniami. Losy Demona dosłownie wywoływały łzy w oczach - młody chłopak starał się pokonać system, a jednocześnie spróbować stanąć do walki z przeznaczeniem i życiowymi bolączkami. Myślę, iż jego siła i wytrwałość były godne podziwu.

Demon Copperhead to prawdziwy majstersztyk, który w dosadny sposób nakreślił losy tytułowego chłopca żyjącego w niełatwym środowisku. Barbara Kingsolver poruszyła niezliczoną ilość ważnych i trudnych tematów, aby przypomnieć czytelnikom o życiowych problemach, a jednocześnie zwrócić uwagę na współczesne problemy świata. Czytelnicy poszukujący wymagającej i porywającej lektury będą zachwyceni wybitnie poprowadzoną fabułą i nakreślonymi postaciami. Czy Demon zdoła się uwolnić i stworzyć życie, jakiego pragnie?

Ocena: 9/10

Demona Copperheada otrzymałam od Wydawnictwa Filia. Bardzo dziękuję!
-współpraca reklamowa-


Prześlij komentarz

2 Komentarze

  1. Już od jakiegoś czasu mam w planach sięgnięcie po tę książkę. Jak na razie czeka na regale na swoją kolej. :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Naprawdę warto! Mam nadzieję, że przypadnie Tobie do gustu :)

      Usuń