David Copperfield | Charles Dickens

Młody chłopiec wyzywa świat na pojedynek.Nagła śmierć pozbawiła Davida ojca. Młody chłopiec wychowywał się pod czujnym okiem pięknej i uroczej matki. Gdy jednak kobieta postanowiła ponownie wyjść za mąż, magiczne dzieciństwo Davida znika. Chłopiec musi zmierzyć się z niesprawiedliwością i podłością skierowaną w jego stronę, co doprowadza do wielu smutnych zdarzeń. Z czasem David postanawia zawalczyć o swoją przyszłość i odmienić swój los. Jak zakończy się jego życiowa historia?

Charles Dickens to autor znanych i cenionych dzieł. Z nieskrywaną przyjemnością nadrabiam czytelnicze zaległości i sięgam po stworzone przez niego historie, które potrafią zaskoczyć aktualnymi refleksjami dotyczącymi świata, relacji międzyludzkich czy podejmowanych decyzji. David Copperfield to barwna i obszerna opowieść o tytułowym chłopcu, który musiał stawić czoło wielu przeciwnościom losu. Czy warto dołączyć do bohatera, aby pomóc spełnić marzenia i zawalczyć o lepszą przyszłość?

Charles Dickens posługiwał się dość opisowym i lirycznym kunsztem. Nie sposób oderwać się od opisywanych losów - autor zwrócił uwagę na ważne problemy, emocje bohaterów czy realia XIX-wiecznego Londynu czy angielskich miasteczek. Nawiązanie do życiowych sytuacji i doświadczeń Charlesa Dickensa pozwoliło docenić naturalny, realistyczny obraz kwestii społecznych. Lektura nie jest łatwa i pełna akcji - myślę, iż czytelnicy muszą przygotować się na dość obszerne przemyślenia, które autor zawarł na stronach utworu. Warto jednak zapoznać się z tą opowieścią, gdyż wciąż potrafi zaskoczyć aktualnymi refleksjami.

David Copperfield to dość obszerne studium życia ludzkiego, ale także lekcja o podejmowaniu decyzji czy walce o lepszą przyszłość. Charles Dickens wspaniale poradził sobie z licznymi wątkami zaprezentowanymi w powieści - każdy okazał się szczegółowo nakreślony. Losy tytułowego chłopca potrafiły wzruszyć, rozbawić, ale także skłonić do przemyśleń nad relacjami międzyludzkimi. Naiwne podejście do świata z czasem zniknęło za sprawą rozdziałów opisujących etap dorastania i młodzieńczych dylematów Davida. Czytelnicy z pewnością docenią motywy rodziny, przyjaźni, miłości, hierarchii społecznej, niesprawiedliwości czy walki z systemem.

Największym pozytywnym zaskoczeniem okazali się bohaterowie. Charles Dickens zaprezentował prawdziwą galerię żywych postaci, których fascynujące charaktery wpłynęły na wybory czy codzienność tytułowego Davida Copperfielda. Autor świetnie poradził sobie ze stworzeniem różnorodnych osobowości, co podkreśliło odmienne perspektywy czy kluczowe motywy poruszone w powieści. Zachowanie, charakterystyczne cechy, marzenia czy sposób działania postaci zostały dokładnie opisane - autor poprowadził ich losy w nieoczekiwanym kierunku.

David Copperfield wciąż pozostaje niezwykle aktualnym utworem, choć minęło tyle lat od premiery tej historii. Charles Dickens nakreślił naturalny i wiarygodny portret chłopca zmagającego się z różnorodnymi problemami oraz bolesnymi doświadczeniami, choć jego nadzieja na lepsze jutro skłoniła go do walki o marzenia. Myślę, iż warto zapoznać się z tą barwną opowieścią, aby docenić kunszt wybitnego autora i zapoznać się z wielowątkową przygodą tytułowego bohatera. Czy jesteście gotowi dołączyć do Davida i poznać jego przemyślenia na temat świata?

Ocena: 9/10

Davida Copperfielda otrzymałam od Wydawnictwa Filia. Bardzo dziękuję!
-współpraca reklamowa-


Prześlij komentarz

0 Komentarze