One For My Enemy | Olivie Blake

Miłość zabarwiona krwią.Nowy Jork należy do dwóch potężnych rodów władających ogromną magią i posiadających przerażającą władzę. Waśnie, intrygi i skomplikowane uczucia naznaczyły Babę Jagę i Kościeja Nieśmiertelnego. Masza musi zapomnieć o słodkiej niczym miód miłości do dziedzica Kościeja, Dimy. Ta strata naznaczyła ją na całe życie. Gdy jednak pewna kradzież i kolejne intrygi wychodzą na jaw, konflikt się zaostrza. Sasza i Lew jako najmłodsze dzieci będą zmuszone znaleźć sposób na przerwanie niekończącego się pasma nienawiści. Czy jest to jednak możliwe?

Olivie Blake stworzyła historie, które zauroczyły czytelników z całego świata. Nie byłam przekonana do twórczości autorki po dość schematycznych i filozoficznie potraktowanych The Atlas Six i The Atlas Paradox. Postanowiłam ponownie spróbować szczęścia i sięgnąć po zainspirowaną dziełami Szekspira historię skrywającą się pod tytułem One For My Enemy. Nie potrafiłam doczekać się dramatycznych sytuacji, skrajnych emocji i romantycznych perypetii dwóch zwaśnionych rodów. Czy warto odwiedzić Nowy Jork, w którym władzę sprawują Antonowe i Fiodorowie?

Olivie Blake posługuje się lirycznym kunsztem, który zawierał ogromną ilość metafor i poetyckich określeń. Oczarował mnie klimat tej historii - wyraźnie można dostrzec inspirację dziełami Szekspira, a jednocześnie znaleźć magię towarzyszącą fantastycznym elementom. Powieść została podzielona na akty i sceny, co pozwoliło na zapoznanie się z różnorodnymi perspektywami. Wartka akcja i dynamiczne zwroty akcji przyspieszyły bicie serca, lecz na uwagę zasługują także spokojne rozdziały z uwzględnieniem szczerych rozmów między bohaterami. Zakończenie okazało się fenomenalne - zupełnie nie spodziewałam się takiej fabularnej niespodzianki!

One For My Enemy zachwyciło ilością intrygujących wątków. Olivie Blake stworzyła wnikliwy portret zwaśnionych rodów, których konflikt znacząco wpłynął na światopogląd i przyszłość dzieci Kościeja oraz Baby Jagi. Marzenia i cele stale się zmieniały, a liczne intrygi doprowadziły do tragicznych sytuacji. Myślę, iż czytelnicy docenią wzruszający portret rodzinnych relacji, skomplikowanych związków, prawdziwej miłości, żałoby oraz straty. Autorka świetnie poradziła sobie z przedstawieniem braterstwa i siostrzanych uczuć, co wyraźnie można było dostrzec na przestrzeni wielu rozdziałów.

Bohaterowie potrafili zachwycić głębią emocjonalną oraz wyrazistymi osobowościami. Olivie Blake stworzyła naturalne, barwne charaktery. Ich rozwój i stopniowa metamorfoza, a jednocześnie wpływ różnorodnych sytuacji na psychikę okazały się fascynujące. Najważniejszymi postaciami okazali się Masza, Sasza, Dima i Lew - to oni próbowali doprowadzić do istotnych zmian w konflikcie między rodami, ale także znaleźć sposób na szczęśliwą, wspólną przyszłość. Czytelnicy z pewnością będą zachwyceni pobocznymi postaciami, które w świetny sposób zwróciły uwagę na ważne moralne dylematy i problemy poruszone przez Olivie Blake.

One For My Enemy to prawdziwy majstersztyk, o którym nie sposób zapomnieć. Olivie Blake nakreśliła emocjonalną opowieść o dwóch rodach, które połączyło uczucie silniejsze niż nienawiść. Losy Maszy, Dimy, Saszy i Lwa to studium skutków podejmowanych decyzji, ludzkiej moralności i tego, co jest dla człowieka najważniejsze. Myślę, iż czytelnicy poszukujący wzruszającej, poetyckiej lektury powinni śmiało zapoznać się z historią tragicznej miłości czarownic. Czy jesteście jednak gotowi złamać swoje serce?

Ocena: 10/10

One For My Enemy otrzymałam od Wydawnictwa Znak. Bardzo dziękuję!
-współpraca reklamowa-


Prześlij komentarz

0 Komentarze