Napar z magii i trucizny | Judy I. Lin

Filiżanka herbaty, która pozwoli ci poczuć magię świata.Ning popełniła błąd - nie rozpoznała trucizny w herbacie, którą wypiły jej matka i siostra. Teraz dziewczyna musi zmierzyć się z bolesną stratą. Ning pragnie znaleźć sposób na uratowanie siostry, która ostatkami sił próbuje wygrać z trucizną. Dziewczyna postanawia wyruszyć do stolicy, aby wziąć udział w wielkim konkursie shennong-shi, mistrzów sztuki parzenia herbaty. To jej jedyna szansa, aby odkryć prawdę związaną z tajemniczymi zatruciami w cesarstwie. Ning musi przetrwać w pełnym intryg, konfliktów i kłamstw środowisku - czy uda jej się zwyciężyć?

Uwielbiam historie inspirowane azjatyckim folklorem, dlatego z niemałym zainteresowaniem sięgnęłam po najnowszą lekturę od Judy I. Lin. Debiutancka opowieść obiecywała ogromną ilość magii, otulający niczym filiżanka herbaty klimat, ale także dynamiczną akcję pełną intryg i niebezpieczeństw. Napar z magii i trucizny przybliża losy Ning, młodej dziewczyny, próbującej prześcignąć śmierć. Czy uda jej się zwyciężyć w magicznej rywalizacji?

Judy I. Lin posługuje się lekkim i przystępnym stylem, dzięki któremu można łatwo wciągnąć się w opisywane losy. Zachwyciło mnie wykorzystanie pomysłu dotyczącego magii związanej z zaparzaniem herbaty - autorka świetnie poprowadziła rywalizację młodych adeptów, a jednocześnie pozwoliła czytelnikom dostrzec drobiazgi wpływające na całokształt fabuły. Warto podkreślić ilość niespodziewanych zwrotów akcji. Myślę, iż przygody Ning zadowolą nawet najbardziej wymagających czytelników!

Napar z magii i trucizny przedstawił losy młodej dziewczyny zmagającej się z ogromnymi wymaganiami, stratą matki oraz niepewnością towarzyszącą nadchodzącej przyszłości. Judy I. Lin wspaniale poradziła sobie z nakreśleniem politycznych intryg, wpływu skomplikowanych relacji na dramatyczne sytuacje, ale także zwróciła uwagę na wartości wyznawane przez bohaterów. Ning próbowała przetrwać w niebezpiecznym środowisku, lecz jednocześnie zwracała uwagę na dobrostan bliskich sojuszników. Na uwagę zasługuje motyw żałoby, rodziny czy przyjaźni - odgrywają one ogromną rolę w całym utworze. Myślę jednak, iż czytelnicy będą również zauroczeni miłosnym wątkiem, który został delikatnie i naturalnie nakreślony.

Bohaterowie okazali się niezwykle dobrze wykreowani, choć potrafili momentami zirytować infantylnym postępowaniem. Zabrakło większego nacisku na refleksje Ning czy emocje odczuwane przez pozostałe postaci. Myślę jednak, iż czytelnicy docenią odwagę, wytrwałość oraz spryt głównej bohaterki. Młoda adeptka herbacianej magii okazała się wspaniałą narratorką, która zwracała uwagę na najmniejsze szczegóły związane z pałacowymi intrygami.

Napar z magii i trucizny to świetnie nakreślona opowieść o odwadze, walce o najbliższych, stracie i magii kryjącej się w filiżankach herbaty. Judy I. Lin zaprezentowała liryczną historię inspirowaną azjatyckim folklorem, od której nie sposób się oderwać. Czytelnicy poszukujący lektury pełnej zwrotów akcji będą zachwyceni walką Ning o zdrowie i dobro rodziny. Czy dziewczyna zdoła wygrać i stać się jedną z najbardziej cenionych shennong-shi?

Ocena: 8/10

Napar z magii i trucizny otrzymałam od Wydawnictwa MustRead. Bardzo dziękuję!
-współpraca reklamowa-


Prześlij komentarz

0 Komentarze