Sisi. Cesarzowa mimo woli | Allison Pataki

Droga cesarzowej.


XIX wiek, Austro-Węgry. Gdy Sisi przybywa z siostrą na dwór młodego Franciszka Józefa, dziewczyna nie spodziewa się, że diametralnie odmieni to jej przyszłość. Jedno spotkanie sprawia, iż cesarz zakochuje się w niej od pierwszego wejrzenia. Sisi akceptuje propozycję Franciszka i staje się jedną z najbardziej wpływowych władczyń. Niestety, nietypowe zachowanie młodej cesarzowej sprawia, iż zostaje poddana krytyce środowiska i najbliższych krewnych męża. Czy Sisi zdoła przetrwać na dworze pełnym intryg i przeciwników?

Allison Pataki powraca z nową serią o cesarzowej Sisi! Sisi. Cesarzowa mimo woli to pierwszy tom, który wprowadzi czytelników do świata tytułowej kobiety. Uwielbiam historie osadzone w przeszłości, dlatego miałam ogromne oczekiwania wobec tego utworu. Czy wydarzenia zaprezentowane na kartach powieści zdołały mnie oczarować?

Allison Pataki posługuje się lekkim i przystępnym językiem. Historia jest przedstawiona w sposób prosty i myślę, że czytelnicy nie będą mieć problemów z odbiorem tej powieści. Klimat oczarowuje za sprawą różnorodnych wydarzeń przedstawionych na stronach utworu. Ostatecznie losy tytułowej bohaterki potrafią jednak znacząco zmęczyć czytelnika - niektóre motywy zostały potraktowane po macoszemu, a brak interesującej akcji czy rozwoju wydarzeń dodatkowo wpłynęły negatywnie na odbiór utworu.

Sisi. Cesarzowa mimo woli ukazuje losy tytułowej młodej cesarzowej. Allison Pataki starała się ukazać wyjątkowe uczucie, które połączyło Sisi i Franciszka. Ich relacja rozwijała się z każdą stroną - śledziłam ich losy z niezwykłym zaangażowaniem. W powieści zostaną przedstawione szczegóły ich małżeństwa, polityczne problemy, skomplikowane rodzinne relacje czy próba podejmowania właściwych decyzji.

Bohaterowie nie do końca przekonali mnie swoimi charakterami. Mam wrażenie, iż w pewnych momentach Allison Pataki polegała na irytujących schematach, które jedynie zniszczyły dobre pierwsze wrażenie. Tytułowa Sisi momentami potrafiła zdenerwować, lecz jednocześnie zaimponowała mi jej odwaga, siła oraz spryt. Niestety, poboczne postaci nie wyróżniały się niczym szczególnym.

Sisi. Cesarzowa mimo woli to dość wciągająca i poruszająca opowieść o jednej z największych władczyń świata. Niestety, powolna akcja, ilość schematów czy dość powierzchownie opisane wątki sprawiły, iż nie potrafiłam pokochać tej historii w pełni. Twórczość Allison Pataki będzie jednak interesującą propozycją dla fanów utworów osadzonych w przeszłości. Czy jesteście gotowi poznać wpływową Sisi?

Ocena: 6/10

Sisi. Cesarzową mimo woli otrzymałam od Wydawnictwa HarperCollins. Bardzo dziękuję!
-współpraca reklamowa

Prześlij komentarz

1 Komentarze