PRZEDPREMIEROWO: Niepowstrzymani. Jak przejęliśmy władzę nad światem | Yuval Noah Harari

Najgroźniejsze zwierzę na świecie?
PREMIERA 28 WRZEŚNIA!
Kiedyś nie było bohaterów z umiejętnością podnoszenia ciężarów, latania niczym ptak czy znikania pod wpływem czarów. Świat wyglądał inaczej - istniały różnorodne zwierzęta, ludzie zachowywali się inaczej niż dzisiaj, a warunki przyrodnicze sprawiały, iż należało się dostosować się do danej sytuacji. Walka z zagrożeniem, pozostawienie po sobie śladów czy podróże po nieznanych lądach - tego wszystkiego dokonał gatunek ludzki. Czy jednak nie zmieniliśmy świata na gorsze?

Yuval Noah Harari nadchodzi z kolejną propozycją dla najmłodszych! Niepowstrzymani. Jak przejęliśmy władzę nad światem to książka poruszająca tematy dotyczące ewolucji gatunku ludzkiego, rozwoju świata, ale także wyginięcia zwierząt. Byłam niezwykle pozytywnie nastawiona do lektury za sprawą poprzedniego spotkania z twórczością autora. Pierwszy i drugi tom komiksu Sapiens zachwycił mnie od pierwszych stron - czy z Niepowstrzymanymi było podobnie?

Yuval Noah Harari podzielił tę książkę na cztery obszerne rozdziały, które zaprezentowały ważne i nieco odmienne tematy dotyczące ewolucji człowieka. Wydanie jest cudowne - Ricard Zaplana Ruiz zaprezentował na stronach liczne barwne ilustracje. Myślę, że urozmaicenie treści bogatymi w szczegóły rysunkami przyniesie radość najmłodszym, ale także zachęci ich do poznania historii człowieka. Język jest przystępny i nie zawiera skomplikowanych naukowych zwrotów. Yuval Noah Harari stara się wyjaśnić zawiłe kwestie współczesnego świata, ale także pokazać ważne historyczne odkrycia i zdarzenia.

Niepowstrzymani zwracają uwagę na ewolucję człowieka. Yuval Noah Harari podkreśla liczne zmiany, których dokonał człowiek. Młodzi czytelnicy dowiedzą się więcej o różnych rodzajach ludzi, żywności i diecie, hierarchii w małych społecznościach, różnych wierzeniach i kulturze, geograficznych odkryciach, ale także o masowym wyginięciu zwierząt. Autor w bardzo delikatny sposób opisuje te kwestie, a jednocześnie zwraca uwagę, iż posiadamy władzę, aby zmienić problematyczne czy krzywdzące podejście do świata, natury i ekologii. Myślę, że ta książka pozwoli najmłodszym na chwilę refleksji i zachęci czytelników do zainteresowania się tematami związanymi z ekologią.

Niepowstrzymani. Jak przejęliśmy władzę nad światem to świetna propozycja dla najmłodszych czytelników. Yuval Noah Harari przybliża historię świata, rozwoju człowieka, pierwszych wędrówek i odkryć geograficznych, ale także problemów związanych z działaniami ludzkimi. Lektura pozwoli na lepsze zrozumienie współczesnych bolączek cywilizacyjnych i jednocześnie przyniesie wiele cudownych wrażeń za sprawą niesamowitych ilustracji. Czy jesteście gotowi przenieść się w czasie?

Ocena: 8/10

Niepowstrzymanych. Jak przejęliśmy władzę nad światem otrzymałam przedpremierowo od Wydawnictwa Literackie. Bardzo dziękuję!


Prześlij komentarz

0 Komentarze