To zdarzyło się na imprezie. W pokoju pełnym bieli, przebijającej się przez powieki. Stało się to niespodziewanie szybko, a zarazem trwało wieki. Ciela wie jednak, iż nie była sama - podobną tragedię przeżywał chłopiec w pokoju obok. Teraz pozostały jej jedynie mgliste wspomnienia nocy, gdy została wykorzystana wbrew swojej woli. Szkoła odwraca od niej wzrok, natomiast rodzina próbuje nawiązać z Cielą rozmowę. Czy jednak ona pragnie o tym mówić?
Ostatnie lata pokazują, iż rynek wydawniczy przepełniony jest niezwykle wartościowymi książkami skierowanymi do młodzieży. Nie poszukuje się jedynie rozrywki płynącej z lektury pełnych akcji lektur czy fantastycznych przygód dzielnych bohaterów - uwaga czytelników zostaje zwrócona na ważne problemy obecne w życiu młodych ludzi. Sezon luster autorstwa Anna-Marie McLemore obiecywał takie czytelnicze doświadczenie. Historia Cieli i Locka od pierwszych stron czaruje czytelnika - czy jednak to rzeczywiście wybitna powieść?
Warto dostrzec niezwykły kunszt Anna-Marie McLemore. Osoba autorska z niezwykłą delikatnością, a jednocześnie dosadnością prezentuje wydarzenia związane z napaścią, a jednocześnie zwraca uwagę na emocje przepełniające bohaterów. Lektura Sezonu luster to pewnego rodzaju intymne doświadczenie - obserwacja zdarzeń dotyczących napaści z punktu widzenia odważnej dziewczyny. Warto pamiętać o licznych trudnych tematach - to nie jest łatwa lektura i momentami warto odstawić ją na bok, aby pozwolić sobie na przemyślenia i chwilę psychicznego komfortu.
Sezon luster porusza wiele ważnych, choć ciężkich zagadnień dotyczących rasizmu, transfobii, napaści i wykorzystywania seksualnego. Nie można jednak zapomnieć, że utwór ofiaruje także niezwykły obraz przyjaźni, rodzinnych relacji czy nastoletniej miłości. Osoba autorska zdołała wykorzystać gamę skrajnych tematów, aby przedstawić liryczną opowieść o poszukiwaniu własnej drogi, odpowiedzi, odwagi do działania, ale także wolności od uprzedzeń innych. Ciela czuje się napiętnowana przez rówieśników i stara się temu poddać, lecz buntownicza postawa Locka skłania ją do większej odwagi i motywacji do działania.
Zauroczyli mnie bohaterowie tego utworu. Ich niezwykła głębia, wrażliwość na emocje i odczucia innych w szczególności warto dostrzec. Ciela próbowała poradzić sobie z wewnętrznym konfliktem sama - powiedzieć prawdę na temat całej sytuacji, a może chronić siebie, a także innych? Ukazane przez Anna-Marie McLemore uczucia nastolatków podkreślają ich cierpienie, co dodatkowo niezwykle obrazuje krzywdę związaną z wykorzystaniem seksualnym i napaścią. Zachowanie i reakcje Locka są nieco inne - to niezwykle ważny element powieści, na który warto zwrócić szczególną uwagę. Pojawia się sygnał, iż każdy przechodzi traumę w odmienny sposób - każdy radzi z nią sobie inaczej, szuka innego wyjścia, inaczej odczuwa to, co się wydarzyło.
Historia, jakich jest mnóstwo. Bolesna. Pełna cierpienia, wątpliwości, pytań bez odpowiedzi. Czytelnicy pragną sprawiedliwości i ukojenia dla bohaterów, a jednocześnie poczucia, iż taka sytuacja nigdy się nie powtórzy. Sezon luster analizuje jednak różne odcienie seksualnej napaści - wywołuje skrajne emocje, a zarazem zachęca do rozmowy na trudne tematy. Anna-Marie McLemore pozwala nam na poznanie, zrozumienie, a następnie docenienie tej niezwykle skomplikowanej opowieści. Ciela i Lock to dwoje nastolatków, jakich jest mnóstwo - pełnych marzeń, pasji, wiary w przyszłość. Czy uda im się osiągnąć spokój i jednocześnie doprowadzić winnych do odpowiedzialności?
Ocena: 10/10
Sprawdź inne książki dla młodzieży!
Sezon luster otrzymałam od Księgarni Tania Książka. Bardzo dziękuję!
1 Komentarze
Pierwszy raz słyszę o tym tytule.
OdpowiedzUsuń