Wszystkie kolory moich wspomnień | Emily X. R. Pan

Matka, która zmieniła się w ptaka.


Leigh Chen Sanders jest pewna, że jej matka zmieniła się w ptaka. Popełniając samobójstwo opuściła ten świat, choć nie do końca - teraz nawiedza ją i czeka, aż córka odkryje jej przeszłość. Leigh rozpoczyna zatem poszukiwania i rusza na Tajwan, gdzie skryte zostały rodzinne tajemnice. Odwiedza kolejne miejsca związane z dzieciństwem matki, ale także oddaje się wspomnieniom związanym z rodzicami, przyjaciółmi i pierwszą miłością...

Debiutancka powieść Emily X. R. Pan przyciągnęła uwagę wielu czytelników z całego świata za sprawą niezwykle poważnej tematyki, ale także wyjątkowo lekkiego kunsztu. Wszystkie kolory moich wspomnień to wymagająca opowieść o stracie, próbie rozwikłania przeszłości, ale także odkryciu własnej, właściwej drogi. Leigh mierzy się z demonami, ale także możliwościami lotu ku marzeniom. Jak wyglądała jej emocjonalna podróż?

Od pierwszych stron zanurzamy się w melancholijnym świecie Leigh, która próbuje przeanalizować wydarzenia prowadzące do rodzinnej tragedii. Emily X. R. Pan podzieliła książkę na kilka odrębnych części - czytelnicy mogą wraz z narratorką powrócić do przeszłości, zagłębić się w osobistych refleksjach dziewczyny, ale także poznać wspomnienia matki, która przemieniła się w ptaka. W utworze występuje element realizmu magicznego, który z jednej strony nadaje powieści wyjątkowego klimatu, lecz niszczy także spokojną i klarowną akcję. Utwór ma spokojne tempo, które w pewnym momencie może wywołać znużenie. Urzekło mnie ukazanie Tajwanu - autorka barwnie przedstawia sekrety i kulturę, która wpłynęła znacząco na lepsze poznanie przeszłości Leigh.

Wszystkie kolory moich wspomnień przedstawia skomplikowany i niezwykle posępny obraz chorób psychicznych, ale także reakcji i wsparcia najbliższych. Niezwykle urzekło mnie, iż Emily X. R. Pan podkreśliła, iż depresja wygląda u każdego inaczej - nie dostrzegamy demonów mieszkających w umysłach oraz myśli, które następnie wywołują. Leigh przechodzi przez niezwykle trudną ścieżkę zrozumienia tak skomplikowanej choroby - stara się poznać emocje matki i jej przeżycia. Autorka jednocześnie ofiaruje czytelnikom problematyczne relacje rodzinne, miłosne perypetie i marzenia o artystycznej przyszłości. Niestety, romantyczny element był najsłabszym ogniwem całej historii - zabrakło w nim realistycznych odczuć, ale także większego nacisku na uczucia bohaterów.

Niezwykle trudno oceniać postaci, które mierzą się z tak ogromnymi bolączkami. Emocje przejmują nad Leigh kontrolę, lecz momentami widać wyraźnie jej infantylne zachowanie względem rodziny czy przyjaciół. Z każdą stroną autorka pozwala nam zobaczyć jej metamorfozę oraz drogę ku zrozumieniu. Poznajemy także rodzinę oraz przyjaciół dziewczyny, którzy towarzyszyli jej w najcięższych chwilach.

Wszystkie kolory moich wspomnień to powieść niezwykle emocjonalna i delikatna, opowiadająca o stracie oraz nowych odkryciach. Jednocześnie to historia, której nie potrafiłam pokochać całym sercem - nie zdołałam odnaleźć się w sytuacji Leigh. Emily X. R. Pan ofiaruje jednak wrażliwą i pełną kolorowych refleksji historię nastolatki zagubionej w świecie rodzinnych sekretów, magicznych zdarzeń, ale także poszukiwania właściwej drogi. 

Ocena: 6/10

Sprawdź inne nowości!Weronika Z.

Serwus! Nazywam się Weronika i jestem autorką Paradise with Books. Będzie mi niezmiernie miło Cię tu gościć!

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz