Heartstopper. Tom 1 | Alice Oseman

Do zakochania wystarczy jedna chwila.


Charlie poznaje Nicka w szkole. Ich znajomość rozpoczyna się dość niewinnie, a następnie przekształca się w przyjaźń i ogromną sympatię. Z czasem nadchodzi jednak chwila, gdy Charlie zaczyna darzyć Nicka czymś więcej niż zwyczajną życzliwością. Nastolatkowie zbliżają się do siebie, lecz muszą najpierw zrozumieć, kim tak naprawdę są. Czy obawy i uprzedzenia zniszczą kwitnące w ich sercach uczucie?

Heartstopper to opowieść, którą pokochałam całym sercem - przez ostatnie miesiące z niecierpliwością czekałam na oryginalne wersje drugiego, trzeciego i czwartego tomu. Niezwykle ucieszyłam się, iż Wydawnictwo Jaguar postanowiło zaprezentować tę serię w Polsce. Historia Charliego i Nicka to słodko-gorzka opowieść o odkrywaniu własnej duszy, nawiązywaniu wyjątkowych relacji, ale także wychodzeniu naprzeciw problemom i wątpliwościom. Czy Alice Oseman zdołała mnie ponownie oczarować?

Alice Oseman stworzyła utwór niezwykle barwny, choć ilustracje nie są kolorowe. Autorka postawiła na uroczą czcionkę, niezwykle sympatyczne dialogi i sytuacje, które odwzorowują przejrzyste rysunki. Heartstopper może kojarzyć się z historią nieskomplikowaną, lecz autorce udało się wpleść wiele intrygujących problemów między zwyczajne konwersacje. Otrzymujemy słodko-gorzki klimat i całą gamę wątpliwości, które dręczą bohaterów. Utwór z pewnością zauroczy młodych czytelników, ale także tych starszych. Szkoda tylko, iż strony przelatują przez palce w ekspresowym tempie, a zakończenie powoduje morze emocji - każdy od razu zapragnie sięgnąć po kontynuację!


Historia Charliego i Nicka wydaje się na pierwszy rzut oka opowieścią, jakich jest wiele. To z jednej strony prawda, lecz zagłębiając się w losy nastolatków możemy dostrzec zapowiedzi pierwszych poważnych problemów w ich życiu oraz pełnego emocji związku. Alice Oseman przedstawia różnorodne relacje międzyludzkie, wsparcie rodziny, brak zrozumienia, próbę odkrycia własnej tożsamości oraz seksualności, szkolne bolączki i radosne chwile, które umykają szybko jak podmuch wiatru.  Pierwszy tom jest wzruszającym i pełnym wewnętrznego ciepła wprowadzeniem do opowieści Charliego i Nicka. Mogę obiecać czytelnikom, że kolejne odsłony ich losów są znacznie poważniejsze i prezentują całą galerię nastoletnich trudności i kłopotów.

Heartstopper to powieść graficzna, w której zakochacie się od pierwszej strony. To opowieść o nastolatkach poszukującej własnej drogi, wątpliwościach mieszkających w ich sercach, ale także niezwykle uroczym i kruchym uczuciu. Czytelnicy będą zauroczeni prostą i minimalistyczną oprawą, ale także uroczym, typowo nastoletnim zachowaniem bohaterów. Charlie i Nick odkrywają, że świat wcale nie musi być czarno-biały. Istnieje tyle odcieni szarości, iż mogą go pokolorować na nowo - czy jednak znajdą odwagę, by to uczynić?

Ocena: 9/10

Hearstoppera. Tom 1 otrzymałam od Wydawnictwa Jaguar. Bardzo dziękuję!


Weronika Z.

Serwus! Nazywam się Weronika i jestem autorką Paradise with Books. Będzie mi niezmiernie miło Cię tu gościć!

4 komentarze: