Szept | Lynette Noni

Nic nie mów - albo wszystko zniszczysz.


Nikt nie wie, kim jest. Nikt nie wie, jakie ma moce. Wiadomo jedynie, że obiekt Sześć-Osiem-Cztery jest niezwykle niebezpieczny i należy trzymać go pod ścisłym nadzorem. Jane Doe myśli, że nic już się nie zmieni - do końca życia będzie przetrzymywana w ciasnej celi i testowana przez szalonych naukowców. Dostaje jednak ostatnią szansę na współpracę - może zacząć mówić lub zostanie stracona na wieki.

Po morzu pozytywnych opinii na temat książek Lynette Noni, nie mogłam się powstrzymać i sięgnęłam po Szept. Historia Jane Doe, nieznanej dziewczyny z niezwykłymi zdolnościami, obiecuje niezwykle dramatyczną i dynamiczną opowieść o prawdzie, trudnych decyzjach oraz wadze wypowiadanych słów. Czy jest to jednak utwór, który warto poznać?

Lynette Noni od pierwszych stron wciąga do świata kłamstw i fałszu. Język jest bardzo lekki i nie przysporzy wielu problemów, lecz tempo akcji jest różnorodne - niektóre rozdziały są przepełnione dramatycznymi wydarzeniami, a inne prezentują spokojne konwersacje i życiowe momenty. Nie jest to jednak mankament - Lynette Noni ma w takich chwilach możliwość dokładniejszego zaprezentowania psychiki postaci, ale także ich pragnień i obaw. Zakończenie wywołuje szok i zbija z nóg - od razu miałam ochotę sięgnąć po kolejny tom!

Przyznam szczerze, że Szept momentami przypomina Dotyk Julii w nieco spokojniejszym wydaniu. Lynette Noni powoli rozwija akcję i w pewnym momencie rzuca się w wir powtarzalności i oklepanych schematów. Jane Doe próbuje znaleźć sposób na wyjście z tej trudnej sytuacji, lecz wkrótce okazuje się, że czuje sympatię wobec poznanych rówieśników. Dziewczyna jest rozdarta między własnymi marzeniami a obietnicą dobrego życia, lecz namnażające się kłamstwa i bolesna przeszłość atakują jej teraźniejszość szybciej niż się tego spodziewała. Szept to jednak interesujące spojrzenie na to, co mówimy - często nie zdajemy sobie sprawy, jak ważne są słowa. Bohaterka włada nimi i zmienia otaczający świat, dlatego jest tego szczególnie świadoma.

Jane Doe to bohaterka, która z jednej strony jest niezwykle sympatyczna, lecz z drugiej postępuje nieco infantylnie. Czytelnik kibicuje jej jednak w walce i pragnie wraz z nią odkryć prawdę na temat przeszłości i tajemniczych zdolności. Przyznam szczerze, że pozostali bohaterowie byli nieco mniej dopracowani, choć również miło mnie zaskoczyli.

Szept to niezwykle obiecująca historia, która jednak dopiero się rozpoczyna. Lynette Noni oferuje troszeczkę niedopracowaną, choć niezwykle wciągającą opowieść o wadze słów i ich znaczeniu. Jane Doe próbuje znaleźć sposób na ucieczkę, ale także na poznanie prawdy na temat swoich zdolności oraz tragicznej przeszłości. Czy może jednak liczyć na spokój i wymarzoną przyszłość, gdy każdy obserwuje jej najmniejszy krok?

Ocena: 6/10

Szept otrzymałam od Wydawnictwa Uroboros. Bardzo dziękuję!

Weronika Z.

Serwus! Nazywam się Weronika i jestem autorką Paradise with Books. Będzie mi niezmiernie miło Cię tu gościć!

2 komentarze:

  1. Bardzo fajnie napisana książka. Podobał mi się pomysł na fabułę :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Prawda? Szczególnie wątek dotyczący wyjątkowych zdolności bohaterów. Zakończenie jest też niezwykle barwne!

      Usuń