Czerwony Lotos | Arkady Saulski

Duch i jego misja.Duch od dzieciństwa szkolony był na idealnego obrońcę swojej pani. Ma za wszelką cenę chronić życie Nieśmiertelnej, choć zwyczajna broń nie zdoła wyrządzić jej wielkiej krzywdy. Dokonać może tego jedynie Szkarłatne Ostrze. Niestety, zdradzona przez sojuszników, Nieśmiertelna ginie ze swoim obrońcą. Kentaro otrzymuje od kobiety pocałunek, dzięki któremu wraca po chwili do życia. Duch może zemścić się lub zapomnieć o tragicznych wydarzeniach. Jaką ścieżkę wybierze?

Nie miałam jeszcze okazji zapoznać się z twórczością Arkadego Saulskiego. Polski autor zdobył niemałe uznanie za sprawą swoich wyjątkowych powieści z pełną niespodziewanych wydarzeń fabułą i świetnie wykreowanymi bohaterami. Czerwony Lotos to pierwszy tom trylogii zainspirowanej japońską kulturą i legendami. Jak wypadła historia Ducha?

Powieść rozpoczyna się od dramatycznej walki, która w pewnym sensie zapowiada nadchodzące wydarzenia. Strasznie ciężko wciągnąć się w akcję od pierwszych stron - autor prezentuje nam złożoną politykę stworzonego świata bez dokładnego wyjaśnienia. Klimat jest wyjątkowy i to najlepszy element całego utworu. Historia skupia się głównie na postaci Kentaro, ale także innych ważnych bohaterach, którzy są związani z historią Ducha. Nie jest to powieść dla młodzieży - pojawiają się liczne sceny erotyczne, krwawe opisy walk i ofiar, a także poważne tematy, które niekoniecznie mogą być odpowiednie dla młodych czytelników.

Czerwony Lotos przedstawia emocjonalną opowieść o zdradzie i konsekwencjach podjętych działań. Kentaro otrzymuje drugą szansę na powstrzymanie niebezpieczeństwa, ale także na zemstę. Niestety, w pewnym momencie Arkady Saulski prowadzi fabułę w zupełnie innym kierunku i porzuca ten wątek na dość długi czas. Czytelnicy otrzymują w zamian opisy służby i interesów z Hebim, właścicielem przybytku, w którym można skorzystać z usług seksualnych czy rozpocząć przygodę z hazardem. Niestety, akcja stała się wtedy straszliwie powolna. Dopiero ostatnie strony sprawiają, że z żywym zainteresowaniem można śledzić losy ulubionych postaci.

Bardzo pozytywnie zaskoczyli mnie bohaterowie utworu. Kentaro od pierwszych stron zaskakiwał opanowaniem w trudnych sytuacjach, ale także wzruszał dobrocią i honorem. Niezwykle pozytywną postacią okazał się również młody chłopiec o imieniu Akinobu, który zostaje siłą zmuszony do walki z nieciekawą sytuacją we własnym kraju. Mam jednak wrażenie, że złoczyńca nie zdołał wywołać pożądanego efektu zaszokowania - Nobunaga okazał się schematycznym i irytująco zwyczajnym bohaterem. Kieruje się zemstą i autor próbuje w pewnym momencie wytłumaczyć jego motywacje, lecz nie jest to całkowicie wiarygodne i logiczne.

Czerwony Lotos to dramatyczna opowieść o walce, honorze oraz relacjach międzyludzkich. Arkady Saulski tworzy barwne postaci, które wrzuca w wir konfliktów i okrutnych spisków. Historia nie jest pozbawiona wad, lecz z drugiej strony można się z nią naprawdę świetnie bawić. Kentaro nie zdołał uchronić swojej pani przed śmiercią, lecz otrzymuje drugą szansę na uratowanie świata. Czy mądrze ją wykorzysta?

Ocena: 7/10

Sprawdź inne nowości!Weronika Z.

Serwus! Nazywam się Weronika i jestem autorką Paradise with Books. Będzie mi niezmiernie miło Cię tu gościć!

2 komentarze:

  1. Czuję, że to jednak nie jest powieść dla mnie. Myślę, że to porzucenie wątku na rzecz innych, a co za tym idzie rozwlekła akcja by mnie bardzo wymęczyły, a chyba jednak nie o to chodzi w czytaniu ;)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Z jednej strony to ma swoje zalety, ale tutaj coś zdecydowanie nie wyszło :(

      Usuń