Moja Jane Eyre | Brodi Ashton, Cynthia Hand, Jodi Meadows

 Jane Eyre i niewidzialne (dla niektórych) duchy.

Jane Eyre widzi duchy. Nikomu nie zdradziła swojego sekretu. Pewnej nocy dziewczyna przez przypadek ujawnia jednak swoją zdolność i staje się celem angielskiej organizacji, która łapie zawodowo zbłąkane zjawy. Jane nie jest przekonana ofertą pracy, dlatego postanawia uciec. Trafia do domu pana Rochestera, u którego otrzymuje posadę guwernantki. Szybko zakochuje się w mężczyźnie. Charlotte Bronte oraz Alexander Blackwood mają jednak złe przeczucia i próbują odkryć mroczną tajemnicę mężczyzny. Co takiego skrywa przed nimi Rochester?

Moja Jane Eyre należy do serii o różnych słynnych kobietach o imieniu Jane. Wcześniejszy tom opowiadał o życiu Jane Grey, królowej Anglii. Tym razem Brodi Ashton, Cynthia Hand oraz Jodi Meadows postanowiły opisać własną wersję życia głównej bohaterki powieści Jane Eyre. Autobiografia autorstwa Charlotte Bronte. Czy urozmaicone losy tytułowej postaci literackiej zdołały mnie zainteresować?

Autorki posługują się przystępnym językiem i powieść czyta się bardzo szybko. Rozdziały są podzielone pomiędzy trzech bohaterów - Charlotte, Jane oraz Alexandra. Autorki przedstawiają ich losy, przeszłość, cele oraz charaktery, dzięki czemu czytelnik ma możliwość dokładnego poznania ich osobowości. Bardzo pozytywnie oceniłam również akcję, która wartko płynęła do przodu. Niestety, obiecywanego humoru było mało i myślę, że utwór przypadłby mi bardziej do gustu, gdyby autorki przedstawiły więcej komicznych sytuacji.

Fabuła powieści jest w ogromnej mierze oparta o znane dzieło Charlotte Bronte. Nie czułam ogromnego zaskoczenia, gdy autorki odkrywały rozwiązania tajemnic, ponieważ znałam je już wcześniej z pierwowzoru. Niestety, jedynie początek oraz zakończenie powieści pozytywnie zaskakują, gdyż ukazują oryginalne wątki i ciekawe zabiegi fabularne. Wielka szkoda, ponieważ wiele elementów można było zmienić i stworzyć zupełnie nowy obraz życia głównej bohaterki.

Bardzo polubiłam Charlotte oraz Alexandra. Ich relacja była jedną z najlepszych w powieści - perypetie tych postaci wywoływały uśmiech na twarzy i widać było na pierwszy rzut oka, iż bohaterowie dopełniają się razem i tworzą niezwyciężony duet. Autorki potraktowały po macoszemu postać Jane, która stale irytowała mnie swoim zachowaniem. Szkoda, ponieważ mogła to być jedna z najlepiej przedstawionych protagonistek utworu.

Moja Jane Eyre przedstawia interesujące spojrzenie na utwór Charlotte Bronte. Powieść ukazuje znaną historię Jane Eyre z zupełnie innej strony. Autorki wykorzystują elementy humoru, niekoniecznie przerażające duchy oraz interesujących bohaterów, aby przedstawić burzliwą historię tytułowej postaci. Z pewnością lektura ta urozmaici jesienny wieczór, choć czytelnicy znający książkę Jane Eyre. Autobiografia mogą nie mieć tak dużej radości związanej z odkrywaniem kolejnych zagadek, gdyż wiele wątków było prawie identycznych jak w pierwowzorze. Jesteście gotowi na podróż do Thronfield Hall? Uważajcie na duchy!

Ocena: 6/10
Moją Jane Eyre otrzymałam od Wydawnictwa SQN. Bardzo dziękuję!

Prześlij komentarz

9 Komentarze

 1. 6/10 to dość przeciętna ocena. Może jednego dnia się skuszę, bo jednak dotychczas widziałam stosunkowo wysokie oceny i pozytywne recenzje. Tym bardziej, że tematyka sama w sobie wydaje się całkiem ciekawa. Najwyżej się rozczaruję :P

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Książka świetnie się sprawdzi jako lekka lektura na sobotni wieczór ;)

   Usuń
 2. Ja się do tych książek nie mogę przekonać. :/ Mnie to bardziej interesuje pierwowzór, którego jeszcze nie udało mi się przeczytać. :D
  Jools and her books

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Pierwowzór jest niesamowity, zachęcam do lektury! :)

   Usuń
 3. Sympatyczna historia, bardzo przypadła mi do gustu :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Mam w planach pierwszy tom, ponieważ ''Moja Jane Eyre'' była ciekawą lekturą ;)

   Usuń
  2. Pierwszy tom jest lepszy, więc myślę, że nie będziesz zawiedziona :)

   Usuń
 4. Chyba wolałabym jeszcze raz przeczytać oryginał niż brać się za to dzieło, bo to nie pierwsza średnio pochlebna recenzja tej książki, którą czytam.

  Ale może to jakiś pomysł, aby młodszych czytelników zainteresować klasykami literatury ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Z pewnością ta powieść może zachęcić młodzież do sięgnięcia po ''Jane Eyre'' :)

   Usuń