Jane Eyre. Autobiografia | Charlotte Bronte

Miłość. Przyjaźń. Samotność. 
Jane Eyre.

Jane Eyre trafia pod skrzydła okrutnej ciotki, pani Reed. Osierocona i zdana na łaskę krewnej, dziewczynka jest tam traktowana podle. Jej pobyt u pani Reed nie trwa jednak długo, gdyż  Jane zostaje wysłana do szkoły z internatem. Dziewczynka poznaje tam koleżanki, a jednocześnie zdobywa wykształcenie. Po skończeniu szkoły, młoda kobieta zdobywa pracę jako guwernantka młodej Adelki w domu Edwarda Rochestera. 
Jane czuje, że los się do niej nareszcie uśmiecha, lecz nagle przeszłość wraca, a panna Eyre musi opuścić piękne miejsce, aby udać się na poszukiwanie nowego, własnego domu.

Po przeczytaniu ponad trzystu książek w swoim życiu czuję pewien niedosyt, jeśli chodzi o powieści pełne pasji i piękna. Czytam kolejne utwory w nadziei, że znajdę perły oceanu, które dumnie będą prezentować się u mnie na półce jako jedne z najlepszych i ulubionych.
Tak oto trafiłam na powieść Charlotte Bronte.

Charlotte Bronte stworzyła coś nieprawdopodobnie pięknego, co można z pewnością określić mianem arcydzieła literatury klasycznej. Od tego utworu nie można się oderwać - dusza pragnie więcej Jane Eyre i jej niesamowitych przygód oraz rozterek! 

''Jest ci zimno, ponieważ jesteś sama; żadne zetknięcie nie krzesze z ciebie tego ognia, który jest w tobie. Jest ci niedobrze, ponieważ najlepsze z uczuć, danych człowiekowi, najwyższe i najsłodsze, trzyma się z dala od ciebie. Jesteś niemądra, ponieważ jakkolwiek cierpisz, nie chcesz przyznać skinieniem tego uczucia, nie chcesz posunąć się krokiem tam, gdzie ono na ciebie czeka.''

Jane Eyre ukazuje przede wszystkim piękno prawdziwej miłości i trudności w szukaniu własnego miejsca na ziemi. Powieść skłania czytelnika do refleksji i ukazuje z jakimi trudnościami od małego musiała się zmierzyć główna bohaterka. Nie mając bratniej duszy, miłości i ciepła, Jane musiała zmagać się z okrucieństwem oraz obojętnością ze strony innych. 

Jane nie jest typową bohaterką, która swoim pięknem potrafi oszołomić wszystkich. Jane to postać ambitna i inteligentna, która posiada sumienie. Troszczy się ona o innych i ukazuje, że najważniejsza jest dusza człowieka, a nie jego wygląd.

Jane Eyre. Autobiografia to powieść, którą trzeba przeczytać. Jest to klasyka z najwyższej półki, która oprócz pięknej historii, posiada prawdę o życiu, miłości oraz samotności. Czytelnicy powinni być zachwyceni lekturą tej powieści, więc jeśli jeszcze nie poznaliście tej niesamowitej powieści to koniecznie to nadróbcie.
Ja powiem jeszcze dwa słowa.

Dzięki, Charlotte.

Ocena: 9/10

 Jane Eyre. Autobiografia to powieść, którą otrzymałam od Wydawnictwa MG, za co bardzo dziękuję!

Weronika Z.

Serwus! Nazywam się Weronika i jestem autorką Paradise with Books. Będzie mi niezmiernie miło Cię tu gościć!

3 komentarze:

 1. To zdecydowanie jedna z piękniejszych historii jakie czytałam :)
  Thievingbooks.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 2. Koniecznie muszę przeczytać! ;)

  OdpowiedzUsuń
 3. Muszę ją mieć na swojej półce. Buziaki!
  http://filigranoowa.blogspot.com/2015/09/co-to-jest-fanfiction.html

  OdpowiedzUsuń