Kintsugi. Sztuka sklejania życia | Celine Santini

Piękno kryje się w niepowodzeniach.

Porażki często powodują, iż człowiek poddaje się i porzuca swe marzenia na pastwę losu. Pasma nieszczęść wywołują różnorodne złe emocje i sprawiają, iż pojawia się poczucie winy. Sytuacje, których nie jesteśmy w stanie przewidzieć i ich naprawić, napawają przerażeniem i ogromnym lękiem. Czy jednak niepowodzenia mają wpływać na wybraną wcześniej ścieżkę? Czy nie lepiej zaakceptować napotkane przeszkody i dalej iść do przodu?

Kintsugi. Sztuka sklejania życia to poradnik nietypowy, gdyż poruszając problematykę związaną z niepomyślnościami i porażkami jednocześnie dotyka wątku kintsugi. Celine Santini ofiaruje czytelnikowi książkę pełną wskazówek, rad, zadań, ale także nadziei na lepsze jutro. Czy warto zapoznać się z tym tytułem?

Celine Santini łączy sztukę kintsugi z codziennymi sytuacjami, ale także przeplata je swoimi życiowymi doświadczeniami oraz wspomnieniami. Autorka odsłania niektóre fragmenty swojego życia przed czytelnikami, aby pokazać siłę płynącą z niepowodzeń i niespodziewanych wydarzeń. Książka podzielona jest na kilka części nawiązujących do sztuki kintsugi, czyli japońskiej techniki naprawy uszkodzonych lub rozbitych ceramicznych przedmiotów, która także zawiera w sobie pierwiastek sztuki. Podkreślone zostaje, iż człowiek podobnie jak rozbite naczynie posiada ślady walki po nieszczęśliwych zdarzeniach, ale blizny pozostawione po tych chwilach są powodem do dumy.

Książka jest przepięknie wydana i z pewnością przyciągnie wzrok czytelników, lecz nie jest to jedyny atut tego poradnika. Zawiera on mnóstwo ciekawostek dotyczących sztuki kintsugi, ale także pytania i zadania, które zmuszą do chwili zastanowienia i refleksji. Autorka zwraca uwagę, iż rany nie muszą być ukrywane, a ich eksponowanie nie jest dowodem porażki. Wręcz przeciwnie - piękno kryje się w każdym najtrudniejszym momencie życia i to właśnie wskazuje na wielką odwagę i hart ducha człowieka.

Kintsugi. Sztuka sklejania życia z pewnością ofiaruje czytelnikom pomocne rady, ale także przybliży sztukę kintsugi. Myślę, że książka w szczególności przypadnie do gustu osobom interesującym się japońską techniką naprawiania ceramicznych naczyń. Celine Santini w niezwykle przystępny sposób ukazuje drogę od upadku do ponownego powstania - wędrówkę wymagającą czasu i siły. Warto zastanowić się nad własnymi przeżyciami i poczuć się dumnym z prób, z których wyszło się silniejszym.

Ocena: 7/10

Kintsugi. Sztukę sklejania życia otrzymałam od Wydawnictwa Feeria. Bardzo dziękuję!

Prześlij komentarz

3 Komentarze

  1. Hm, jakoś nie jestem przekonana do tego typu poradników.

    OdpowiedzUsuń
  2. Zapowiada się interesująco, w wolnym czasię postaram się przeczytać tą książke.

    https://zyciorysy.info/

    OdpowiedzUsuń