Jak mniej myśleć. Dla analizujących bez końca i wysoko wrażliwych | Christel Petitcollin

Jak znaleźć złoty środek.


Zachowujesz się co najmniej dziwnie. Stale myślisz o błahych sprawach, lecz nie potrafisz się na nie wyłączyć. Zadajesz za dużo pytań. Czujesz brak akceptacji ze strony otaczającego cię społeczeństwa. W twojej głowie stale wirują myśli. Czy pochodzę z innej planety? Otóż nie - najprawdopodobniej jesteś osobą nadwydajną mentalnie. Christel Petitcollin z przyjemnością przedstawi ci wszystko na ten temat.

Przyznam się szczerze, że myślałam, iż będzie to poradnik, który ofiaruje czytelnikom parę użytecznych rad pozwalających odetchnąć na chwilę od zmuszającej nas do wiecznego biegu codzienności. Nic bardziej mylnego. Jak mniej myśleć. Dla analizujących bez końca i wysoko wrażliwych w dużej mierze okazało się być książką o mnie i sądzę, iż niemało osób sięgając po ten tytuł również dojdzie do podobnego spostrzeżenia.

Christel Petitcollin posługuje się bardzo przyjemnym językiem i jej książkę czyta się z nieskrywaną przyjemnością. Przedstawione zostały interesujące terminy związane z osobami nadwydajnymi mentalnie, jak nazywa wysoko wrażliwych i analizujących bez końca autorka. Momentami czytelnik będzie potrzebował czasu, aby uporządkować wszystkie pojęcia i podane informacje, lecz utwór straszliwie wciąga do świata z pozoru zwyczajnego, a będącego w rzeczywistości krainą pełną zaskoczeń i niespodzianek.

Książka została podzielona na trzy części. Pierwsza z nich, Struktura umysłowa z natury skomplikowana, opisuje nadwydajność mentalną i związane z nią terminy. Czytelnicy będą mogli poznać cechy szczególne i alternatywny sposób odczuwania świata przez zmysły, a także różnice w działaniu lewej i prawej półkuli mózgu. Druga część wkracza w sfery emocjonalne i psychiczne - Oryginalna osobowość ukazuje zalety i wady nadwydajności mentalnej, ale także przedstawia problemy, z jakimi muszą zmierzyć się takie osoby. Trzecia część, Dobrze żyć ze swoją nadwydajnością, jest pewnego rodzaju podsumowaniem informacji zebranych w poprzednich dwóch działach. Ofiaruje czytelnikowi wskazówki, jak zaakceptować siebie i znaleźć harmonię w codziennym życiu. Autorka niezwykle dokładnie przedstawia poruszane zagadnienia i opiera przekazywaną wiedzę na doświadczeniu, rozmowach z osobami nadwydajnymi, a także sięga po różnorodne tytuły dotyczące poruszanej tematyki.

Jak mniej myśleć. Dla analizujących bez końca i wysoko wrażliwych to niezwykle mądra i przemyślana książka, która zaskoczy niejednego czytelnika trafnymi spostrzeżeniami oraz interesującymi informacjami dotyczącymi psychiki człowieka. Christel Petitcollin nie rozwodzi się niepotrzebnie nad tematem, a ukazuje go zwięźle i treściwie. Myślę, że świat nadwydajnych mentalnie jest wart uwagi, gdyż przedstawia znaną rzeczywistość z zupełnie innego punktu widzenia. Sprawdźcie sami i zapoznajcie się z rzeczywistością wysoko wrażliwych! 

Ocena: 8/10 

Jak mniej myśleć. Dla analizujących bez końca i wysoko wrażliwych otrzymałam od Wydawnictwa Feeria. Bardzo dziękuję!

Prześlij komentarz

6 Komentarze

  1. Mam wrażenie, że to jednak nie dla mnie.

    OdpowiedzUsuń
  2. Nie odnajduję się w takich publikacjach :)

    OdpowiedzUsuń
  3. A ja wręcz przeciwnie. Czuję, jakby autorka dobrze mnie znała i objaśniała niuanse mojego umysłu :)

    OdpowiedzUsuń
  4. Książka słaba jak dla mnie. Ewidentnie wprowadza czytelnika w błąd, słabo napisana... Ale to moje zdanie.

    OdpowiedzUsuń