Targowisko próżności | William Makepeace Thackeray

Powieść bez bohatera.


XIX wiek, Anglia.
Życie pełne przepychu wymaga od ludzi wielu poświęceń. Becky Sharp jest na nie gotowa. Sama na świecie i bez żadnych znaczących koneksji, dziewczyna stara się nawiązywać znajomości z wysoko postawionymi osobami, które otworzą jej drogę do bogactw i wykwintnego towarzystwa. Jej przyjaciółka, Amelia Sedley, ma w przeciwieństwie do przyjaciółki zaplanowane życie - z radością oczekuje dnia, w którym stanie się żoną George'a Osborne'a. Nie ma pojęcia, iż William Dobbin, przyjaciel jej wybranka, jest w niej zakochany. Fortuna kołem się toczy, a każda podjęta decyzja ma swój skutek...

Targowisko próżności (tutaj) można określić mianem powieści ponadczasowej - minęło prawie dwieście lat od daty premiery pierwszego wydania, a utwór wciąż porusza aktualne i ważne tematy. William Makepeace Thackeray nadał swojej lekturze podtytuł Powieść bez bohatera i - rzeczywiście - żadna postać nie posiada w tej książce złotego serca, a kieruje się sprytem, inteligencją i wykorzystuje okrucieństwo ukryte w zakamarkach duszy.

William Makepeace Thackeray podejmuje się roli narratora i stara się przedstawić losy bohaterów w jak najdokładniejszy sposób. Nie szczędzi im ironicznych komentarzy i drażliwych uwag. Utwór zawiera wiele satyry na społeczeństwo angielskie i charakter człowieka, a czytelnik w pewnym momencie wtóruje śmiechem narratorowi, który uwydatnia wszystkie wady postaci, tworząc z nich groteskowych obłudników.

William Makepeace Thackeray przedstawia niezwykle barwną historię o żądnej zaszczytów i bogactw Becky Sharp, dziewczynie bez rodziny. Wykorzystując znajomości, bohaterka z każdym rozdziałem pnie się coraz wyżej po szczeblach drabiny społecznej. Tak naprawdę wszystko toczy się wokół tytułowego tytułowego targowiska próżności, miejsca pełnego fałszu, żądzy posiadania i złudnego piękna. Na przestrzeni dziewięciuset stron autor dodaje postaciom kłopotów i bolączek, a krótkie radosne chwile przerywane są pasmami nieszczęśliwych wydarzeń.

Obserwacja bohaterów pozwala na dostrzeżenie cech typowych dla ludzi. Pojawiają się marzenia, które dodają sił, lecz także sprowadzają na złą drogę. Na uwagę czytelników najbardziej zasługuje Becky Sharp. Uwór opisuje jej próbę uzyskania jak najlepszej pozycji w towarzystwie. Kobieta skrywa za wystudiowaną maską urokliwej i niezwykle błyskotliwej panienki swe prawdziwe oblicze, które obfituje w wyrachowanie i arograncję. Amelia Sedley jest zupełnie inna, choć w odwrotny sposób - łatwowiernością i uległością sama rzucała sobie kłody pod nogi.

Targowisko próżności to powieść ponadczasowa, do której warto powracać. William Makepeace Thackeray z niezwykłą pomysłowością stworzył portrety XIX-wiecznej femme fatale oraz naiwnej zakochanej dziewczyny. Tytułowe targowisko próżności to miejsce pełne fałszu, które zmienia ludzi na gorsze. Czy ostatecznie bogactwa, wysoka pozycja społeczna oraz spełnione marzenia potrafią dać prawdziwe szczęście? Odpowiedź na to i wiele innych pytań znajdziecie w Targowisku próżności!

Ocena: 10/10 

Targowisko próżności otrzymałam od Księgarni Gandalf. Bardzo dziękuję!

Prześlij komentarz

3 Komentarze

  1. Skoro piszesz, że ponadczasowa i pomysłowa to chętnie przeczytam!

    OdpowiedzUsuń
  2. Lepiej być nie mogło, namówiłaś mnie :)

    OdpowiedzUsuń
  3. Mam w swojej kolekcji, ale po angielsku. Chciałabym właśnie w tym języku pierwszy raz przeczytać :).

    OdpowiedzUsuń