Sztuka radości | Goliarda Sapienza

Kobieta, która poznała sztukę radości.


Modesta. Kobieta o zupełnie innym charakterze niż wskazuje na to jej imię. Urodzona w ubóstwie na Sycylii pragnęła zawalczyć o lepsze życie. Na przekór innym, dziewczyna już w młodym wieku poznała sztukę seksualnej radości, co wtedy uważane było za skandaliczne zachowanie. Modesta nie poddała się jednak i wplątując się w różnorodne związki z kobietami i mężczyznami, pięła się coraz wyżej po szczeblach drabiny, aby osiągnąć sukces, poważanie i upragnioną wolność.

Sztuka radości to powieść uważana przez wielu za przeklętą. To właśnie ona sprawiła, iż Goliarda Sapienza popadła w ubóstwo, miała problemy ze zdrowiem i ostatecznie trafiła nawet do więzienia. Za czasów życia autorki nie udało się wydać tej powieści. Ostatecznie historia Modesty ujrzała jednak światło dzienne i doczekała się pozytywnych opinii krytyków i czytelników. Co takiego magicznego jest w tym utworze?

Goliarda Sapienza posługuje się niełatwym językiem, co widoczne jest już od pierwszych stron powieści. Tłumacz już na samym początku informuje czytelników o nietypowej konstrukcji tego utworu - obecność dialektu, urwanych zdań, osobliwej interpunkcji czy nagłych zmian narracji często wprowadzał chaos do lektury i niejednokrotnie sprawiał, iż powieść czytało się po prostu ciężko. Historia Modesty podzielona jest na cztery wewnętrzne części, które opisują pewne etapy w życiu bohaterki. Opisów jest mnóstwo i momentami czułam się zmęczona zbytnim przywiązaniem autorki do przedstawiania najdrobniejszych szczegółów.

Z pewnością losy Modesty to historia odważna i opowiadana bez zbędnego owijania w bawełnę. W utworze pojawiają się wątki dotyczące seksualności i doznań erotycznych. Na kartach utworu pojawią się odważne i szokujące sceny seksu. Niestety, utwór charakteryzuje się stałą powtarzalnością, która w pewnym momencie potrafiła znużyć czytelnika.

Nie potrafiłam polubić Modesty. Nie sugerujcie się jej imieniem - kobieta jest niezwykle wyzywającą postacią i potrafi wbić nóż w plecy, jeśli pozwoli jej to na osiągnięcie własnego celu. Modesta jest sprytna i potrafi wykorzystać wszystkie dostępne środki, aby otrzymać to, czego naprawdę pragnie. Kobieta walczy o wolność, łamie zasady i zaskakuje innych.

Sztuka radości to książka, którą naprawdę ciężko ocenić. Goliarda Sapienza stworzyła powieść interesującą treścią i szokującą omawianymi tematami, lecz wykonanie i długość lektury nie zadziałały na korzyść książki. Myślę, iż każdy czytelnik powinien ocenić ten utwór samodzielnie. Czy życie Modesty rzeczywiście było niezwykłe?

Ocena: 4/10

Sprawdź inne bestsellery!

Sztukę radości otrzymałam od Księgarni Tania Książka. Bardzo dziękuję!

Prześlij komentarz

2 Komentarze

  1. Szkoda, że się rozczarowałaś :(

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Mi nie przypadła do gustu, ale może ta powieść oczaruje Ciebie? ;)

      Usuń