PRZEDPREMIEROWO: Crank | Ellen Hopkins

Kristina. Bree. Crank.
Relacja nastolatki z Bestią.

PREMIERA 17 PAŹDZIERNIKA!


Jest Kristina. Jest Bree. Różnią się jak ogień i woda. Kristina jest przykładną uczennicą, dobrą córką i grzeczną dziewczynką. Bree nie obchodzą wyniki w nauce, bierze przykład z uzależnionego ojca i idzie w jego ślady. Kristina i Bree to jedna osoba, lecz ta druga ujawnia się dopiero wtedy, gdy pojawia się crank. Bestia. Narkotyk. Czy Kristina zdoła uwolnić się od przebojowej Bree i odzyskać kontrolę nad własnym życiem?

Crank to powieść, która zaintrygowała mnie trudnym tematem oraz interesującą formą. Ellen Hopkins wykorzystuje historię swojej córki, aby w wiarygodny sposób przedstawić losy Kristiny, młodej licealistki. Jedna wizyta u ojca zmieniła całe życie bohaterki na zawsze...

Ellen Hopkins wykorzystuje nietypową formę do opowiedzenia historii Kristiny. Książka zawiera wiele nowoczesnych wierszy na temat młodzieży i ich przeżyć. Cechują się one prostotą i oszczędnością w użyciu środków poetyckich. Styl autorki można śmiało porównać do pióra Rupi Kaur. Narratorem Cranku jest Kristina, która opisuje swoją historię zaczynając od pierwszych dni przed wyjazdem na wakacje do ojca, aż po skutki podjętych wcześniej decyzji. Przyznam szczerze, że pojawiło się wiele wartych uwagi sentencji, a autorka celnie opisała targające młodymi osobami emocje.

Fabuła jest prosta, lecz Crank wywołuje ogrom uczuć i przeszywa swoją historią na wskroś - jest pewnego rodzaju ostrzeżeniem, aby dobrze przemyśleć podejmowane wybory. Autorka przedstawiła mroczną przygodę głównej bohaterki z używkami różnego rodzaju, lecz nie skupiła się jedynie na tym wątku. Dostrzeżone zostają niełatwe relacje z rodziną, brak kontaktu z ojcem, pierwsze zauroczenia i seksualne zbliżenia czy gwałt. Zaskakujące otwarte zakończenie budzi w czytelniku milion różnych pytań.

Kristina jest bohaterką, którą można potępiać, choć od pierwszych stron widoczne są jej problemy, wątpliwości oraz obawy. Myśl, że dziewczyna nie może porozmawiać z kimś bliskim i brak widocznego okazywania uczuć, skłania ją do podjęcia jedynej w jej przeświadczeniu dobrej decyzji - sięgnięcia po narkotyki. Wkrótce Kristina sama dostrzega, że ukształtowuje się w niej zupełnie nowa postać. Nie ma już przykładnej córeczki i dobrej uczennicy. Pojawia się pewna siebie i buntownicza Bree, która na każdym kroku nakłania do popełnienia kolejnych błędów i kontynuowania poprzednich.

Crank to wstrząsająca historia dziewczyny uzależnionej od używek, która z każdym kolejnym dniem wplątuje się w coraz tragiczniejsze sytuacje. Ellen Hopkins z niezwykłą dokładnością przedstawia losy Kristiny wykorzystując popularne motywy młodzieżowe. Lektura dostarczy mocnych wrażeń i wywoła wiele skrajnych emocji, lecz z pewnością warto zapoznać się z powieścią Ellen Hopkins nie tylko ze względu na nietypową formę, ale poruszany trudny temat i ostateczną przestrogę. Przygoda z Bestią przyniesie ukojenie jedynie na parę chwil...

Ocena: 8/10

Crank otrzymałam przedpremierowo od Wydawnictwa Feeria. Bardzo dziękuję!
 

Weronika Z.

Serwus! Nazywam się Weronika i jestem autorką Paradise with Books. Będzie mi niezmiernie miło Cię tu gościć!

4 komentarze: