Uczeń architekta | Elif Shafak

Dżahan, Czhota i piękne pałace...


W wieku dwunastu lat do Stambułu trafia Dżahan, który zostaje opiekunem białego słonia w sułtańskiej menażerii. Zagubiony w wielkim mieście, ciągle myśli o zemście na podłym ojczymie, który zniszczył życie jego matki. Młodego chłopaka dostrzega jednak poważany mistrz Sinan, który bierze go pod swoje skrzydła. W następnych latach Dżahan zakocha się, pozna tajniki architektury i będzie - wraz z dzielnym indyjskim słoniem, Czhotą - odkrywał barwny Stambuł.

Uczeń architekta to moja pierwsza przygoda z twórczością Elif Shafak, znanej tureckiej autorki. Po wielu pozytywnych słowach na temat jej utworów, postanowiłam poznać Ucznia architekta, jedną z jej najnowszych powieści.

Uczeń architekta od pierwszej strony porwał mnie w wir przygód w XVI-wiecznym Stambule za czasów sułtana Sulejmana Wspaniałego. Ciężko jest zaklasyfikować ten utwór do jednej kategorii, ponieważ znajdziemy tutaj oprócz historycznego tła, ciekawą historię miłosną i wątki dotyczące architektury oraz sztuki. Elif Shafak z każdą kolejną stroną coraz bardziej mnie zaskakiwała i szokowała. Ukazywała świat zupełnie innymi oczami. Nie spoglądamy na Stambuł z pięknego pałacu, lecz wychodzimy na ulice i poznajemy ludzi oraz ich zwyczaje.

Autorka ma bardzo lekki i przystępny styl, dlatego lekturę można bardzo szybko przeczytać. Występują w niej długie opisy, które jednak nie zanudzają czytelnika. Akcja powieści spokojnym tempem płynie do przodu, lecz mroczne intrygi przeplatają ten utwór i sprawiają, że jest bardziej klimatyczny.

Dżahan zaskarbił sobie moją przyjaźń już na samym początku. Bardzo współczułam mu tragicznych przeżyć, z którymi musiał samotnie zmierzyć się w wieku dwunastu lat. Niejednokrotnie wykazał się ogromną odwagą i dobrem. Również postać Sinana od razu przypadła mi do gustu. Elif Shafak wykreowała ich z niezwykłą dbałością o szczegóły.

Uczeń architekta to niezwykła lektura, która zabierze Was w podróż do XVI-wiecznego Stambułu. Historia Dżahana zawładnie Waszymi sercami i nie pozwoli zapomnieć o sobie na bardzo długi czas. Moje pierwsze spotkanie z twórczością Elif Shafak uważam za bardzo dobre i nie mogę się doczekać przygody z jej kolejnymi utworami.
Czytelnicy, którzy kochają orientalne klimaty i historie osadzone w czasach panowania sułtana Sulejmana Wspaniałego znajdą w niej wszystko, czego zapragną.

Ocena: 9/10

Ucznia architekta poznałam dzięki uprzejmości Księgarni Tania Książka. Bardzo dziękuję!

Weronika Z.

Serwus! Nazywam się Weronika i jestem autorką Paradise with Books. Będzie mi niezmiernie miło Cię tu gościć!

5 komentarzy:

 1. Bardzo pozytywnie oceniłaś tę książkę, w sumie miałam ją w swoich planach :D Podoba mi się wizja XVI wiecznego Stambułu, muszę chyba pozwolić tej historii zawitać w moje czytelnicze rewiry :D Zwłaszcza, że wydaje się bardzo ciekawa.

  OdpowiedzUsuń
 2. Jakoś czuje, że jednak ta książka by mnie nie urzekła, więc wolę ją sobie darować.

  OdpowiedzUsuń
 3. Od czasu gdy wciągnęłam się we "Wspaniałe stulecie" pokochałam Stambuł i sięgam po wszystko, co chociaż w najmniejszym stopni nawiązuje do Sulejmana Wspaniałego. Nie znam dzieł tej Pani, chociaż wspominasz że jest jedną z najpopularniejszych tureckich autorek, ale tę powieść chętnie poznam :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jeśli uwielbiasz powieści utrzymane właśnie w tureckich klimatach, to polecam również twórczość Orhana Pamuka ☺

   Usuń