Deutsch Aktuell | Wrzesień/Październik 2013'Deutsch Aktuell' to dwumiesięcznik adresowany do osób uczących się lub chcących utrzymać kontakt z językiem niemieckim.
Dzięki temu czasopismu stałam się fanką języka niemieckiego.
Ale po kolei.


Strona Edytorska
Czasopismo wydane jest na bardzo wysokim poziomie. Kolorowe, wydrukowane na dobrym papierze, z czytelnym układem tekstów, przejrzyste.
Po otwarciu periodyku uderzył mnie zapach farby drukarskiej - bardzo to lubię.

Teksty
W mojej opinii poziom tekstów jest skierowany do osób, które są co najmniej średnio zaawansowane w nauce języka niemieckiego. Znajdziemy tutaj zarówno teksty bardzo krótkie ( zgodnie z nazwą działu ''In der Kürze liegt die Würze'' ), przedstawiające różne ciekawostki z życia państw niemieckojęzycznych, recenzje aktualnych wydarzeń kulturalnych  ( recenzje w dziale Film/Buch/CD ) po teksty na 1-2 strony.
Dobór tekstów jest bardzo ciekawy. Gwarantuje to, że każdy znajdzie tekst z dziedziny, która go zainteresuje. W aktualnym numerze mamy rozpiętość tematów od gazów łupkowych przez niemieckiego Bono do Halloween i ślubu oraz tajemnic Zamku Książ. A to tylko kilka z tematów poruszonych w magazynie.


Plusy
Niewątpliwym plusem jest fakt, że większość tekstów jest napisana przez polskich autorów. Na rynku można nabyć oczywiście czasopisma niemieckojęzyczne ( gazety, tygodniki etc. ) wydawane w Niemczech przez Niemców :) Lektura takich pozycji wymaga jednak bardzo dobrej lub nawet biegłej znajomości języka niemieckiego. W przeciwnym razie albo sięgamy co chwila do słownika albo gazeta ląduje do przeczytania na później ( czyli już nigdy ).
Kolejny plus to słownik zamieszczony w gazecie pod tekstem, co ułatwia i przyspiesza czytanie artykułu.
Następną zaletą 'Deutsch aktuell' jest wspomniany dobór artykułów i ich długość - artykułom możemy poświęcić kilkanaście minut ( wspomniane ''In der Kürze...'' ) lub cały wieczór. Do następnego numeru mamy więc co robić.
Wydawnictwo na swojej stronie internetowej umożliwia odsłuchanie wybranych artykułów w formacie MP3.
Możemy więc wysłuchać wymowy.
Z drobnych uwag na mały minus - trafiają się literówki (zamiast anknüpfen w słowniku jest anküpfen) ale to doprawdy drobiazgi. 
 
Podsumowanie
'Deutsch aktuell' jest świetną pomocą w nauce języka niemieckiego. Moim zdaniem nie jest to czasopismo kierowane do uczniów szkół podstawowych, ale drugiej połowy gimnazjum :)
Jeśli więc nie zabraknie nam ambitnych chęci i samozaparcia w nauce, to z pomocą 'Deutsch aktuell' powinniśmy poznać język niemiecki i obyczaje krajów niemieckojęzycznych bardzo dobrze.

Ocena: 9,5/10


Weronika Z.

Serwus! Nazywam się Weronika i jestem autorką Paradise with Books. Będzie mi niezmiernie miło Cię tu gościć!

12 komentarzy:

 1. Nie lubię niemieckiego za bardzo :)

  Ale tu ładnie!!!

  OdpowiedzUsuń
 2. Mam tę gazetę, na razie tylko przejrzałam, ale zrobiła na mnie dobre pierwsze wrażenie :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Lubię te czasopisma w języku angielskim :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Niestety niemieckiego nigdy nie lubiłam i nie polubię. I na całe szczęście już nigdy nie będę go miała :) Ale dobrze wiedzieć, że jest takie pismo :)

  OdpowiedzUsuń
 5. W mojej szkole uczą rosyjskiego.. a sam język niemiecki średnio mi się podoba, jest okropnie szorstki. Nawet "Kocham Cię" brzmi jakby ktoś pluł ci w twarz xD, zrezygnuję. Poczekam na dalsze recenzje i sobie wybiorę. :)
  Serdecznie pozdrawiam.
  Założyłam własnego bloga, gdzie również będę recenzować książki. Zapraszam!! :)
  arenaksiazek.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 6. Wolę te czasopisma w języku angielskim, ale w niemieckim też nie jest najgorzej. :)

  OdpowiedzUsuń
 7. Ale śliczna sarenka :P
  Ja niestety niemieckiego nie trawię. Uczyłam się, owszem ale nic do mnie nie docierało :P

  OdpowiedzUsuń
 8. Grrr... niemiecki. Od kilku lat się uczę tego języka i nic prawie nie kumam :) Ale same gazetki są bardzo fajne. Lubię te po angielsku :)

  OdpowiedzUsuń
 9. Pierwszy raz się spotkam z taką gazetka

  OdpowiedzUsuń