Pokój Jakuba | Virginia Woolf

Jakub i jego tajemnicze życie.


Jakub Flanders. Beztroski chłopiec. Przystojny młodzieniec. Uroczy towarzysz nużących konwersacji. Podróżnik z krwi i kości. Zagubiony we własnych myślach. Rozsądny, wytrwały, uparty. Pełen marzeń. Otaczający się przyjaciółmi. Pogrążający się w urokach miłości. Samotny. Jakub Flanders. Kim tak naprawdę był? Czy możemy go prawdziwie poznać?

W tym roku postanowiłam zapoznać się bliżej z twórczością autorów, których książek jeszcze nigdy wcześniej nie miałam okazji przeczytać. Virginia Woolf zalicza się do tej grupy - ostatnio miałam okazję zagłębić się w malowniczym, prowincjonalnym świecie bohaterów z utworu Między aktami. Teraz nadszedł czas na lekturę Pokoju Jakuba - niezwykle osobistej i wzruszającej elegii napisanej po stracie brata. Czy ta opowieść zdołała mnie zachwycić?

Virginia Woolf po raz kolejny wprowadza czytelnika do świata pełnego barw, z którego niełatwo można wyjść - pragniemy pozostać w magicznym świecie piękna i spokoju stworzonym przez autorkę na podstawie rzeczywistości. Podkreśla ona niewidoczne na pierwszy rzut oka elementy, które nas otaczają. Czytelnicy będą rozkoszować się mistrzowskim kunsztem, lecz z drugiej strony mogą się zirytować chaotyczną narracją. Virginia Woolf przedstawia niewielkie urywki z życia Jakuba - pozwala poznać bohatera przez oczy innych postaci, prezentuje wybrane sytuacje czy rozmowy. Miałam nadzieję, że zakończenie nieco rozjaśni pewne kwestie, lecz tak się nie stało - cała magia wyparowała i pozostaliśmy jedynie z przeczuciem, że coś zostało niedopowiedziane...

Podążanie za wyjątkowymi i ważnymi chwilami w życiu Jakuba Flandersa przypomina czytelnikom o ich własnych doświadczeniach i przeżyciach. Widzimy dzieciństwo spędzone w malowniczej Kornwalii, okres studiów i edukacji, podróże po największych miastach Europy, gdzie stara się odpowiedzieć na pytania, na które nikt właściwie nie zna odpowiedzi. Opisy jego przeżyć i emocji, możliwość ujrzenia go oczami innych postaci pozwala na głębsze odczucie targających nim emocji, wątpliwości czy nadziei. To jednocześnie chwila na zastanowienie się i osobistą refleksję - czy ktoś zna nas wyjątkowo dobrze? Czy sami możemy powiedzieć, że znamy własne umysły całkowicie?

Pokój Jakuba to magiczna lektura, pełna zawoalowanych portretów bohaterów, ale także chaotycznej narracji i fabularnych niedopowiedzeń. Ta opowieść nie miała jednak ofiarować czytelnikowi wszystkich odpowiedzi - Virginia Woolf stara się ukazać tajemniczą naturę człowieka, ale także podkreślić, że nikt z nas nie zna nawet najbliższej osoby w pełni. Jakub pojawia się niczym błysk słońca, a po chwili umyka i kryje się w cieniu. Znamy go dostatecznie dobrze, lecz nigdy nie potrafimy złapać w dłonie jego prawdziwego sekretu, który tworzy z niego osobę, którą tak naprawdę jest. Czy jednak nie na tym polega życie?

Ocena: 7/10

Pokój Jakuba otrzymałam od Wydawnictwa Literackie. Bardzo dziękuję!


Weronika Z.

Serwus! Nazywam się Weronika i jestem autorką Paradise with Books. Będzie mi niezmiernie miło Cię tu gościć!

8 komentarzy:

 1. Książki Virginii Wolf są dla mnie jednym wielkim wyrzutem sumienia. Mam jednak nadzieję, że uda mi się znaleźć na nie czas.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Mam nadzieję, że jej książki również Cię zachwycą!

   Usuń
 2. Zamówiłam już swój egzemplarz, więc aż nie mogę się doczekać :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Czytałam coś chyba od tej autorki, ale były to z całą pewnością krótsze utwory (opowiadanie). Muszę przeczytać jakąś jej powieść. Fajnie, że Tobie się udało!

  Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 4. Koniecznie muszę poszukać tej książki w bibliotece!

  OdpowiedzUsuń