Odprysk Świtu | Brandon Sanderson

Walka z żywiołem.


Po odkryciu dryfującego bez załogi statku, Rysn zostaje powierzona niebezpieczna misja - musi wyruszyć do Akinah. Navani pragnie upewnić się, że wyspa nie trafiła w ręce wroga. Kapitan akceptuje wyzwanie, choć niewielkiej garstce udało się zachować życie po zderzeniu z niebezpiecznymi sztormami. Czy uda jej się przetrwać?

Odprysk Świtu to kolejna nowelka ze świata Archiwum Burzowego Światła. Brandon Sanderson uzupełnia losy pobocznych bohaterów, ale także oferuje możliwość wybrania się na kolejną wyjątkową przygodę. Następuje ona po wydarzeniach przedstawionych w Dawcy Przysięgi, lecz poprzedza Rytm Wojny. Tym razem towarzyszymy Rysn, Lopenowi i innym członkom załogi w niebezpiecznej misji. Jak zakończy się ta przygoda?

Brandon Sanderson podnosi ponownie poprzeczkę i przedstawia historię pełną magii, niespodziewanych wydarzeń, ale także interesujących wątków. Odprysk Świtu porusza różnorodne zagadnienia, lecz myślę, że na uwagę zasługują tutaj różnorodne choroby i niepełnosprawności - Rysn i Lopen głównie reprezentują ten wątek. Autor wspaniale opisał ich doświadczenia. Brandon Sanderson podkreśla, że każdy z nas mierzy się z własnymi demonami, co jest pewnego rodzaju wyzwaniem - najważniejsze to nie poddawać się w tej walce.

Rysn to bohaterka, co do której nie mam jeszcze całkowicie wyrobionej opinii. Odprysk Świtu z pewnością przybliża jej charakter, pozwala na dokładniejsze poznanie jej przeszłości oraz motywacji, lecz z drugiej strony chętnie przeczytałabym o niej całą książkę - myślę, że ma sporo do odkrycia. Lopen jest jednak postacią, która jak zwykle wywołała uśmiech na twarzy i zachwyciła płynącą z duszy mądrością. Uwielbiam go jeszcze bardziej!

Odprysk Świtu to wspaniała nowelka, którą zdecydowanie warto poznać po lekturze Dawcy Przysięgi. Brandon Sanderson ukazuje wspaniałe przygody bohaterów, dokładniej przedstawia ich charaktery, ale także rozwija przedstawiony świat i zaostrza apetyt na kolejny tom. Jeśli jeszcze tego nie zrobiliście, koniecznie sięgnijcie po Odprysk Świtu - czeka Was cudowne, magiczne przeżycie!

Ocena: 9/10

Sprawdź inne nowości!

Weronika Z.

Serwus! Nazywam się Weronika i jestem autorką Paradise with Books. Będzie mi niezmiernie miło Cię tu gościć!

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza