Mroczne kłamstwa Minnow Bly | Stephanie Oakes


Za karę obcięli jej dłonie...

Minnow Bly nie ma rąk. Nie chce wyznać, co jej się przydarzyło. Dziewczyna trafia ostatecznie do ośrodka dla nieletnich, gdzie poznaje zupełnie inne życie od tego, które wcześniej prowadziła. Wkrótce otrzymuje ofertę - FBI zagwarantuje jej wolność, jeśli ona opowie im wszystko o sekcie, do której należała. Minnow musi zadecydować, czy warto powrócić do przeszłości i wyznać prawdę o Kevinianach.

Mroczne kłamstwa Minnow Bly to nietypowa lektura, ponieważ opowiada historię młodej dziewczyny bez rąk, która zostaje znaleziona niedaleko miejsca zbrodni. Szybko okazuje się, iż należała ona do sekty Kevinian. Stephanie Oakes przedstawia tragiczne losy Minnow Bly, która woli zachować prawdę dla siebie. Czy jednak może sobie na to pozwolić?

Stephanie Oakes ma bardzo lekki język i utwór z łatwością można przeczytać w kilka godzin. Historia prowadzona jest dwutorowo - autorka opisuje jednocześnie pobyt Minnow Bly w ośrodku dla nieletnich i jej życie w sekcie. Chwilami utwór może sprawiać wrażenie nierzeczywistego, lecz emocje Minnow udzielają się czytelnikowi w trakcie lektury. Mroczne tajemnice wyjdą w nieoczekiwanej chwili na jaw, co obróci życie wszystkich postaci o sto osiemdziesiąt stopni.

Tematyka związana z sektą nie jest często wykorzystywana w literaturze. Stephanie Oakes nie przedstawia jej od razu - każdy rozdział odkrywa szczegóły życia w zamkniętej i odseparowanej od świata społeczności, która nie jest tak naprawdę idealna. Minnow z czasem zaczyna podważać słowa głoszone przez Proroka, mężczyznę uważającego się za głowę całej sekty, przez co sprowadza na siebie wiele kłopotów. Bohaterka doświadcza tragedii, którą sprowadzili na nią Kevinianie. Autorka opisuje także życie tytułowej Minnow Bly w ośrodku dla nieletnich, gdzie poznaje inną codzienność i odkrywa nowe możliwości. Zakończenie można łatwo przewidzieć, gdyż Stephanie Oakes od samego początku naprowadza czytelnika na kluczowe fakty związane z pożarem w lesie, gdzie przebywała sekta.

Minnow Bly łatwo można polubić. Nie jest to bohaterka, która szuka współczucia - dziewczyna nie postępuje pod wpływem chwili i nie daje się łatwo zdominować. Poznaje ona Angel, dziewczynę, która staje się towarzyszką i osobą, z którą może porozmawiać bez żadnych oskarżeń i pytań o przeszłość. Pojawia się również Jude, chłopak, w którym Minnow odkryła nadzieję na lepsze jutro.

Mroczne kłamstwa Minnow Bly jednocześnie fascynują i przerażają. Historia przedstawia obraz toksycznej i brutalnej sekty, która doprowadzona do ostateczności, wyrządzi wiele krzywdy i złamie człowieka. Stephanie Oakes wykorzystuje tytułową bohaterkę, aby opowiedzieć o tragicznych wydarzeniach. Czy mroczne kłamstwa skrywane przez Proroka wyjdą na jaw? Minnow Bly odpowie na wszystkie pytania.

Ocena: 8/10 

Mroczne kłamstwa Minnow Bly otrzymałam od Wydawnictwa Feeria. Bardzo dziękuję!

Weronika Z.

Serwus! Nazywam się Weronika i jestem autorką Paradise with Books. Będzie mi niezmiernie miło Cię tu gościć!

3 komentarze:

 1. Zgadzam się, bardzo dobra historia :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Już mam na liście tę powieść do przeczytania, bardzo mnie zainteresowała, zdecydowanie moje klimaty... Pozdrawiam
  Osobliwe Delirium

  OdpowiedzUsuń
 3. Wcześniej przeczytałam jedną książkę o sekcie i ta mnie interesuje. ;D

  Jools and her books

  OdpowiedzUsuń